Automaty 7 sierpnia 2018

Rozpatrzono interpelacje Jóźwiaka dotyczące automatów do gier

autor: PK
W minionych tygodniach pisaliśmy o dwóch interpelacjach złożonych przez Bartosza Jóźwiaka z Unii Polityki Realnej, które dotyczyły wdrażania przez Totalizator Sportowych projektu salonów z automatami do gier.

W końcu uzyskano odpowiedzi. Jóźwiak poprzez media społecznościowe tak je skomentował (zachowano pisownię oryginalną):

Ale jak mówiliśmy, że polegniecie na tym i nie będziecie w stanie przygotować polskich urządzeń z pomocą PGZ i reszty, to nikt nie słuchał. Dziś jak pięknie kupują automaty za miliony złotych z kieszeni podatnika i to nie z Polskich firm, a takowe mamy. Nie ujawniają żadnych umów, aby przeciętny Kowalski mógł się o tym dowiedzieć – pełna cisza …a do tego bez przetargu, bo przecież Monopolista Państwowy może, bo prawo mu na to pozawala…
A kto odpowiada za to wszystko? …Minister właściwy tj. Finansów. Pytanie tylko który, bo całość sprawy już trwa kilka lat… Poniżej część odpowiedzi na moje interpelacje – wszystko tajne przez poufne – jak tu pracować na rzecz Obywateli?

Poseł zwraca uwagę na kilka fragmentów z uzyskanych pism:

W odniesieniu do pytania 4, tj. czy wdrażanie monopolu państwowego w zakresie Ustawy Hazardowej uprawomocnionej 1 kwietnia 2017 roku jest pod ścisłą kontrolą organów Państwowych ? Jeśli tak to których?, Minister Finansów wyjaśnia, że zgodnie z ustawą o grach
hazardowych wykonywanie monopolu państwa w sferze rynku gier hazardowych należy do Prezesa Rady Ministrów, który tworzy w tym celu jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. Do prowadzenia tej działalności nie mają zastosowania przepisy o ochronie konkurencji i konsumentów w zakresie ochrony konkurencji. Regulatorem rynku gier hazardowych w Polsce jest minister właściwy do spraw finansów publicznych. Podstawowym aktem prawnym regulującym ten obszar jest ustawa o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 r. (Dz. U. z
2018 r. poz. 165, z późn. zm.).

Naturalnym warunkiem prawidłowego przeprowadzenia opisanego wyżej pilotażu jest
odpowiednia dywersyfikacja oferty. Z uwagi na powyższe Totalizator Sportowy, z zachowaniem
procedury przewidzianej w uchwalonym przez Zgromadzenie Wspólników Regulaminie
udzielania zamówień w Totalizatorze Sportowym, nabył 300 automatów marki Merkur Gaming,
produkowanych przez jednego ze światowych liderów w branży. Biorąc pod uwagę istotowość i wrażliwość wskazanych wyżej przedsięwzięć głównym priorytetem i jednocześnie warunkiem sine qua non prawidłowego realizowania tej działalności i tym samym monopolu państwa jest zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa wykonania i obsługi w opisanych wyżej przedsięwzięciach. Oczywistym jest, że efektywna realizacja przez Totalizator Sportowy monopolu państwa w przedmiotowym zakresie wymaga nawiązania współpracy z podmiotami posiadającymi niezbędną wiedzę, doświadczenie oraz infrastrukturę techniczną. W tym kontekście podejmowane działania mają na celu ochronę nie tylko informacji handlowych, ale również organizacyjnych, technicznych i technologicznych istotnych zarówno dla Totalizatora Sportowego, jak i jego partnerów biznesowych, będących stronami tych umów.

Jednocześnie, należy podkreślić, że Totalizator Sportowy nie jest podmiotem zobowiązanym do stosowania przepisów o zamówieniach publicznych – tj. przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych i w konsekwencji nie jest obowiązany do publikowania kontraktów handlowych, których jest stroną.

Wnioski pozostawimy Wam. Poniżej można znaleźć pełne treści odpowiedzi na:
interpelację nr 23594

interpelację nr 23586

Dodaj komentarz