Bukmacherka 17 maja 2017

Gry hazardowe na nowych zasadach: Pytania i odpowiedzi

autor: LukeLee
Nowelizacja ustawy o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 471, 1948, 2260, z 2017 r. poz. 88); dalej: u.g.h.), która weszła w życie 1 kwietnia br., gruntownie zmieniła dotychczasowe zasady w zakresie ich organizacji, wprowadzając jednocześnie silną kontrolę państwa w obszarze gier na automatach. Prowadzenie działalności w zakresie gier liczbowych, loterii pieniężnych, gry telebingo oraz gier na automatach poza kasynem gry jest objęte monopolem państwa.

Nowe regulacje rodzą wiele pytań i wątpliwości przedsiębiorców. Czy przepisy znowelizowanej ustawy znajdą zastosowanie w przypadku quizomatów? Czy dopuszczalne jest podwójne karanie posiadaczy samoistnych lub zależnych w lokalach, w których znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w których prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa? To tylko przykładowe pytania, jakie zadają czytelnicy.

Przedsiębiorca poszukujący jednoznacznej odpowiedzi na powyższe zagadnienia trafia najczęściej na dwa przeciwne stanowiska: jedno Ministerstwa Finansów, drugie – podmiotów korzystających z powyższych urządzeń. Każdy na poparcie swoich racji przedstawia dogłębne interpretacje oraz opinie prawne, w tym techniczne jednostek badających upoważnionych przez ministra finansów do badań technicznych automatów i urządzeń do gier. Jak ma się zachować przedsiębiorca, który staje przed realnym problemem: zainstalować urządzenie, ryzykując nałożeniem przez organy kary w wysokości 100 000 zł, która zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, powinna zostać uiszczona w terminie siedmiu dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna, czy też bronić swojego stanowiska przed sądami administracyjnymi?

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Dodaj komentarz