Bukmacherka 25 maja 2018

Historia Fiodora Dostojewskiego – geniusz uzależniony od hazardu

autor: BK
Tylko fani twórczości Fiodora Dostojewskiego wiedzą, że rosyjski pisarz w swoim życiu zmagał się z uzależnieniem od hazardu. W ten sposób powstało jedno z jego dzieł.

Fiodor Dostojewski tworzył swoje dzieła w XIX wieku. Przez wielu, po dziś dzień jest uważany za prawdziwego geniusza w dziedzinie prozy psychologicznej. Jak nikt inny balansował w swoich dziełach mieszając wątki realności i wyobraźni. Jest autorem wielu powieści, z czego najbardziej znane to: Zbrodnia i Kara, Bracia Karamazow, Idiota oraz Gracz. Dziś prezentujemy historię związaną z ostatnim, wymienionym tytułem.

Rosyjski pisarz często odwiedzał w swoim życiu niemieckie miasto Baden-Baden, które znane jest przede wszystkim jako uzdrowisko. Mieszczą się tam również prestiżowe kasyna odwiedzane przez turystów z całego świata. Dostojewski po raz pierwszy trafił do Baden-Baden ze względów zdrowotnych. Ponoć tam powstały niektóre fragmenty powieści Idiota. Pisarz chętnie odwiedzał kasyna gdzie najczęściej spędzał czas przy ruletce. To doprowadziło go do katastrofalnej sytuacji finansowej i ogromnych długów.

Problem był na tyle poważny, że Dostojewski postanowił przyjąć nieprzyzwoitą propozycję swojego wydawcy, Fiodora Stellowskiego. Ten zgodził się pokryć część długów pisarza, jednak wymagał również, aby do 1 listopada 1866 roku Dostojewski zaprezentował swoje nowe dzieło. Nienapisana powieść w ramach umowy należała już do wydawcy. Jeżeli autor nie wyrobiłby się na czas, jego przyszła twórczość również byłaby własnością Stellowskiego.

Pod koniec września Dostojewski nie miał jeszcze ani jednej linijki. Jego koledzy zaproponowali mu pewien układ. On sam będzie dostarczał alkohol, natomiast oni we współpracy napiszą nowe dzieło w jego imieniu. Pisarz nie przyjął jednak tej propozycji i postanowił zatrudnić Annę Grigoriewnę Snitkinę by spisywała jego narrację. Dostojewski krążył po pokoju wykonując wciąż taką samą trasę. Snitkina zapisywała każde jego słowo, a następnie tworzyła z tego logiczną całość. I tak, w jeden miesiąc powstała powieść „Gracz”. Zdaniem wielu, najpopularniejsza autobiografia człowieka uzależnionego od hazardu. Główny bohater jest nałogowcem i przypomina samego Dostojewskiego. Miejsca opisywane w książce przypominają kasyna w Baden-Badem. Autor opisuje tu przeżycia z własnej autopsji związane z hazardem i opowiada o tym jak stracił niemal wszystko.

W ten sposób Dostojewski zdołał uniknąć poważnych kłopotów natury finansowej. Przez hazard rozpadło się jednak jego małżeństwo. Drugą żoną pisarza została właśnie Anna Snitkina, która w trudnym momencie pomogła mu stworzyć „Gracza”. W późniejszym życiu Dostojewskiemu wciąż zdarzały się różne perypetie w kasynach, jednak nigdy więcej nie doprowadził do sytuacji, która miała miejsce w roku 1866. Z kolei Baden-Baden uhonorowało najsłynniejszego bywalca tamtejszych kasyn pomnikiem, który upamiętnia, że w tym mieście tworzył jeden z najwybitniejszych prozaików wszechczasów.

Dodaj komentarz