Bukmacherka 29 lipca 2016

Od dziś Komisja Europejska przygląda się ustawie hazardowej

autor: user_5762

Nieco ponad tydzień po przyjęciu projektu ustawy o grach hazardowych przez Radę Ministrów, projekt zgodnie z procedurą trafił do Komisji Europejskiej, która ma ocenić czy proponowane uregulowania są zgodne z prawem europejskim.

Jak wynika z dzisiejszych informacji, Ministerstwo Finansów uzyskało odpowiedź, iż ocena przedmiotowego projektu zostanie przekazana do 31 października.

Wiceszef MF Wiesław Janczyk mówił ostatnio w wywiadzie dla PAP, że resort spodziewa się, iż notyfikacja potrwa 3-4 miesiące. "Satysfakcjonujący dla nas byłby ten krótszy okres" – wskazał, dodając, że po wakacjach z projektem powinien zapoznać się Sejm. "Jest więc pełna szansa na to, że ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku. Dzięki temu uporządkujemy obszar gier hazardowych, który przez ładnych kilka lat – od czasu afery hazardowej – był w naszym kraju zaniedbany wskutek działań poprzedniej koalicji rządzącej" – podkreślił.

Projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych liberalizuje ustawę z 2009 roku, a zarazem wprowadza silną kontrolę państwa w obszarze gier na automatach. Będzie można urządzać gry na automatach także poza kasynami gier. Prawo do oferowania gier na automatach poza kasynami ma być kontrolowane przez państwo.

Nowe prawo ma doprowadzić do zmniejszenia "szarej strefy" w grach hazardowych, "zwłaszcza w obszarze gier na automatach i w internecie". Także urządzanie gier hazardowych w internecie, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych, objęte zostanie monopolem państwa.

Projekt przewiduje też możliwość blokowania dostępu do nielegalnych stron internetowych oraz "utrudnianie wykonywania płatności na rzecz podmiotów oferujących nielegalne gry hazardowe w internecie". Szef MF ma ponadto prowadzić rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą.

Dzięki nowelizacji resort finansów spodziewa się wpływów do budżetu w wysokości 1,5 mld zł rocznie.

Jeszcze przed resortem finansów własny pomysł na zmiany w ustawie hazardowej przedstawił, w imieniu środowiska Polski Razem Zjednoczonej Prawicy, wicepremier Jarosław Gowin. Jak powiedział PAP Janczyk, kluczowy postulat Gowina znalazł ostatecznie poparcie na forum Rady Ministrów. Wprowadzono do projektu możliwość reklamowania zakładów bukmacherskich.

Obecnie obowiązuje w Polsce ustawa przyjęta po wybuchu tzw. afery hazardowej jesienią 2009 roku. Zakłada ona m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami.

Dodaj komentarz