Bukmacherka 19 grudnia 2016

Od kiedy nowa ustawa hazardowa?

autor: Marcin Zawada
Większość zapisów czekającej na podpis prezydenta ustawy wejdzie w życie 1 kwietnia 2017 roku.

Będzie nowelizacja ustawy hazardowej, to nie ulega wątpliwości. Istnieje jednak rozbieżność na temat tego, od kiedy jej zapisy wchodzą w życie? 1 stycznia, 1 kwietnia a może 1 lipca?

Otóż jak wynika z projektu zatwierdzonego przez Sejm na posiedzeniu 15 grudnia i przyjętego bez poprawek przez Senat w dniu następnym, tj. 16 grudnia, ustawa hazardowa ma zacząć obowiązywać od dnia 1 kwietnia 2017. Jedynie kilka jej zapisów związanych głównie z blokowaniem dostępu do stron internetowych oferujących nielegalne gry hazardowe wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2017 roku.

Oto one:

Art. 15f

5. Przedsiębiorca telekomunikacyjny świadczący usługi dostępu do sieci Internet jest obowiązany do:

1)  nieodpłatnego uniemożliwienia dostępu do stron internetowych wykorzystujących nazwy domen internetowych wpisanych do Rejestru poprzez ich usunięcie z systemów teleinformatycznych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, służących do zamiany nazw domen internetowych na adresy IP, nie później niż w ciągu 48 godzin od dokonania wpisu do Rejestru;

2)  nieodpłatnego przekierowania połączeń odwołujących się do nazw domen internetowych wpisanych do Rejestru do strony internetowej prowadzonej przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, zawierającej komunikat, skierowany do odbiorców usługi dostępu do Internetu obejmujący w szczególności informacje o lokalizacji Rejestru, wpisaniu szukanej nazwy domeny internetowej do tego Rejestru, listę podmiotów legalnie oferujących gry hazardowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, atakże powiadomienie o grożącej odpowiedzialności karno- skarbowej uczestnika gier urządzanych wbrew przepisom ustawy;

3)  nieodpłatnego umożliwienia dostępu do stron internetowych wykorzystujących nazwy domen wykreślonych z Rejestru, nie później niż w ciągu 48 godzin od wykreślenia nazwy domeny internetowej z Rejestru.

Art. 15g.

1. Zakazane jest udostępnianie usług płatniczych przez dostawców usług płatniczych na stronach internetowych wykorzystujących nazwy domen internetowych wpisanych do Rejestru.

2. W przypadku świadczenia usług płatniczych na stronie internetowej wykorzystującej nazwę domeny internetowej wpisaną do Rejestru, dostawca usług płatniczych jest obowiązany do zaprzestania świadczenia tych usług w ciągu 30 dni od dnia dokonania wpisu domeny do Rejestru.

Art. 89. 1. Karze pieniężnej podlega:

5) dostawca usług płatniczych, który nie przestrzega zakazu, o którym mowa

w art. 15g;

7)przedsiębiorca telekomunikacyjny, który nie wypełnił obowiązków

wynikających z art. 15f ust. 5; 

Ustawa czeka jeszcze na podpis prezydenta, aczkolwiek tutaj nie powinno być żadnych niespodzianek i przy najbliższej okazji prezydent posłusznie złoży na niej swój autograf.

Dodaj komentarz