Bukmacherka 1 sierpnia 2017

Wpływ nowej ustawy hazardowej na bukmacherów i Polski sport

autor: LukeLee
Od początku lipca rynek zakładów bukmacherskich w Polsce znacząco się zmienił. Ustawa wpłynęła także na Polski sport.

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów przygotowanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości rynek znacznie się skurczył. Nowe przepisy uniemożliwiają funkcjonowanie na polskim rynku wszystkim zagranicznym firmom, które do tej pory dominowały na polskim rynku. Działo się tak, ponieważ te podmioty oferowały możliwość gry bez podatku, co oczywiście było bardziej korzystne dla graczy, ponieważ ich wygrane były o 10% wyższe.

Od 1 lipca wszystkie strony internetowe zagranicznych firm oferujących zakłady bukmacherskie są w naszym kraju nielegalne. W oczywisty sposób otwiera to nowe perspektywy dla polskich firm oferujących zakłady bukmacherskie. Jest to bardzo duży rynek, ponieważ zarówno w punktach stacjonarnych, jak i przez Internet codziennie zakłady zawierają tysiące graczy.

Warto w tym kontekście spojrzeć na firmy bukmacherskie jako na wielkie i zamożne podmioty, ściśle powiązane ze sportem, który w znaczący sposób zaczynają inwestować na rynku sponsoringu sportowego. Bukmacherzy bowiem pozostają jednymi z głównych sponsorów niektórych polskich drużyn. Dotyczy to szczególnie tych piłkarskich, ponieważ ich mecze są najczęściej transmitowane w ogólnodostępnej telewizji.

 

Do początków tzw. afery hazardowej, która zdarzyła się w czasach rządów Platformy Obywatelskiej sponsoring sportu w Polsce był bardzo rozwinięty.

Był to rok 2009. Wtedy wiele polskich, ale także zagranicznych firm płaciło spore pieniądze, by być widocznymi w tzw. otoczeniu sportu. Do historii przejdą takie elementy jak płatne reklamy w postaci tabelek z typami znanych postaci, które publikowane były w największym polskim dzienniku sportowym. Czytając informacje o kolejnej rundzie rozgrywek polskiej ekstraklasy od razu zobaczyć można było kursy na poszczególne mecze. Twarzami zagranicznych firm oferujących zakłady bukmacherskie byli znani komentatorzy piłki nożnej, a także sławy polskiej piłki, które do dzisiaj zajmują w niej bardzo eksponowane stanowiska. Jednak od 2009 roku ten rynek znacząco się zmniejszył, ponieważ negatywnie wpłynęła na branże. Kolejne firmy zaczęły wycofywać się ze sponsoringu, a część z podmiotów kompletnie zawiesiła swoją działalność w Polsce.

Rok 2017 i wspomniane zmiany w prawie regulującym funkcjonowanie firm bukmacherskich w naszym kraju niespodziewanie stał się nowym początkiem. Dzisiaj o klienta i obecność na rynku walczą tradycyjnie obecne na nim firmy oraz nowe podmioty, które rejestrują się, już na bazie obecnie obowiązującego prawa. Przecież do zgarnięcia są tysiące klientów, którzy do tej pory obstawiali głównie w Internecie, korzystając z wolnej od podatku oferty. Najbardziej znane firmy bukmacherskie na polskim rynku to STS, Fortuna oraz Totolotek. Ich główną zaletą jest szeroka sieć stacjonarnych punktów, które przyciągają głównie klientów z mniejszych miast i tych przyzwyczajonych do tradycyjnych form grania

Ostatnio na rynku pojawiły się nowe firmy, takie jak LVBet, czy forBET. To, co łączy wszystkie firmy to mocne zaangażowanie się w sponsoring. STS tradycyjnie sponsoruje m.in. Ruch Chorzów, Śląsk Wrocław, a ostatnio ( w czasach największej oglądalności i największych sukcesów) także piłkarską reprezentację Polski. Poza drużynami piłkarski sponsoruje także polskich gigantów innych dyscyplin, tych równie mocno obecnych w telewizji, czyli siatkarską drużynę Asseco Resovia Rzeszów oraz szczypiornistów Vive Tauron Kielce. Fortuna od wielu sezonów jest jednym z głównych sponsorów piłkarskiego mistrza Polski Legii Warszawa, a dodatkowo wspiera także GKS Katowice, Zagłębie Sosnowiec, czy cykl lokalnych rozgrywek drużyn piłkarskich PlayArena.

Nie trzeba bardzo długo zastanawiać się, by uświadomić sobie istotną rolę sponsorów w rozwoju klubów, a co za tym idzie – całego sportu i dyscypliny. Sponsor to stałe źródło finansowania klubu, dzięki któremu możliwe jest zatrudnienie wysokiej klasy zawodników, porządnego trenera, a co najważniejsze – możliwość długoterminowego planowania. Bo przecież znaczące sukcesy trudno jest osiągnąć z sezonu na sezon, szczególnie jeśli nam zależy na ich trwałości. Patrz – antyprzykład mistrza ligi angielskiej – Leicesteru.

Stałe źródło finansowania pozwala na inwestycję w infrastrukturę, zbudowania atrakcyjnego systemu relacji z kibicami, co w prostej linii przekłada się na sprzedaż karnetów i duże wpływy z biletów. Wreszcie, w profesjonalnej piłce, sponsor to możliwość zdobycia wysokich miejsc w lidze i zaprezentowania się w europejskich pucharach. A to możliwość promocji marki klubu, a przede wszystkich samych zawodników i zapewnienia dużych wpływów do klubowej kasy.

Firmy bukmacherskie to drugie, obok spółek Skarbu Państwa, najpoważniejsze źródło przychodów do polskiego sportu.

Szacuje się, że same spółki, które często są sponsorami tytularnymi i wyłącznymi największych polskich klubów, a czasem i stadionów (patrz – Stadion Narodowy) rocznie wnoszą wkład w wysokości 300 milionów złotych! Firmy bukmacherskie to kolejny wielki gracz na tym rynku. Jego udział ciągle rośnie i jeżeli spojrzymy na raporty dot. sponsoringu sportu w krajach zachodnich, np. takich jak Dania, czy Anglia, to wyraźnie widać pole do jeszcze większego udziału bukmacherów w rynku sponsoringu sportowego.

Czy to jest dobre zjawisko? Trudno to ocenić. Można zauważyć kilka oczywistych minusów. Po pierwsze – firmy proponujące hazard stają się rozpoznawalnymi w przestrzeni publicznej, dzięki czemu przyciągają nowych klientów. Szczególnie niebezpieczna zabawa w obstawianie wyników meczów może być dla młodych ludzi, tych, którzy jeszcze nie rozumieją niektórych mechanizmów i mają często tendencje do zachowań ryzykownych. Z drugiej strony – żyjemy w wolnym kraju i mając 18 lat można uprawiać hazard w pełni legalnie. Bez wątpienia plusem udziału tych firm jest więcej pieniędzy na sport. Oznacza to wyższy poziom, a w dłuższej perspektywie także zmniejszenie się udziału państwowych spółek, które przecież są finansowane z naszych podatków. Dlatego aktywność firm bukmacherskich może mieć dużo plusów, a przede wszystkich ożywczy wkład w rozwój polskiej ligi piłkarskiej, a także innych dyscyplin.

Rok 2017 przyniósł duże zmiany w środowisku bukmacherskim w Polsce

Decydująca w tym względzie była z pewnością zmiana ustawy hazardowej. Zmiana ta ma na celu wyrównanie szans na rynku bukmacherskim. Nie sposób mówić o równych szansach w środowisku w dotychczasowym stanie rzeczy. Zmiany już trwają i widzą je wszyscy fani sportu. Nierówne szanse były powodowane faktem, że zagraniczne podmioty mogły działać w Polsce bez zezwolenia Ministerstwa Finansów. Z kolei polskie firmy nie miały takich możliwości, przez co ich zarobek był znacznie niższy. Po wejściu w życie nowej ustawy sytuacja ulega zmianie, przez co polskie zakłady bukmacherskie będą miały lepsze warunki do rozwoju, a konkurencja stanie się uczciwsza.

Źródło: legalnybukmacher.com

Dodaj komentarz