Automaty 18 września 2018

Dopalacze i hazard jako narkotyki XXI wieku?

autor: PK
W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim, przy okazji startu roku szkolnego, zorganizowano interesująca konferencję "Narkotyki XXI wieku”.

W wydarzeniu skierowany do dyrektorów szkół uznano, że dopalacze, ich prekursory i nielegalny hazard to nowe uzależnienia XXI wieku. Konferencja została zorganizowana przez Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie i Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. W dyskusji poza przedstawicielami Krajowej Administracji Skarbowej uczestniczyli lekarze, policjanci, toksykolodzy.

Zdaniem ekspertów likwidacja sklepów z dopalaczami oraz pojawienie się nowych kanałów dystrybucji, a także ostatnie przypadki zatruć na terenie województwa stanowią nowe wyzwania dla służb rządowych oraz placówek oświatowych w skutecznym zwalczaniu utrzymującego się zjawiska używania nowych narkotyków przez młodzież.

Zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie – Wioletta Borek przedstawiła rolę KAS w zwalczaniu wprowadzania na polski rynek dopalaczy, sterydów, podrabianych leków. – KAS bierze udział w wielu akcjach mających na celu zwalczanie przewozu i obrotu dopalaczami i innymi niedozwolonymi substancjami. Kontrolujemy przesyłki sprowadzane z zagranicy, czy ich zawartość faktycznie odpowiada deklaracjom. Kontrolujemy przewóz przez granicę. W trakcie tych działań wykrywamy różne niebezpieczne substancje, które m.in. dzięki współpracy z innymi instytucjami jesteśmy w stanie zidentyfikować i zatrzymać. Jako KAS zajmujemy się również innym narkotykiem XXI wieku jakim jest nielegalny hazard. Tam gdzie jest nielegalny hazard bardzo często są narkotyki i dopalacze, a tam gdzie pojawiają się narkotyki pojawia się i hazard. To bardzo niebezpieczna pętla – powiedziała Borek.

Przedstawiciele Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego przedstawiając walkę z nielegalnym hazardem podkreślali skutki jakie nielegalny hazard wywołuje u młodzieży. Pani Izabela Żmuda podkreślała, że tak naprawdę w naszym otoczeniu i otoczeniu naszych dzieci znajduje się wiele hazardowych pokus. – Każdy z państwa kupił kiedyś zdrapkę, wielu z nas ulegając namowom naszych dzieci kupuje im kolejną kuleczkę w automacie, czy kolejny zestaw kart, które mają zawierać jakieś nowe karty. Pamiętajmy w hazardzie wygrywa tylko jego organizator – podkreślała Żmuda. 

Przedstawiono kilka przykładów miejsc, w których umiejscowione są nielegalne automaty do gry. Pan Marek Nowak podkreślał, że są one ustawiane w różnych mało atrakcyjnych miejscach. – Często są to garaże, czy nieczynne oficjalnie lokale, które wpuszczają sobie znanych klientów. Tam nikt nie sprawdza, czy gracz jest pełnoletni. Dlatego tak łatwo jest wciągnąć młodych ludzi w nielegalne i niszczące uzależnienie od gier.

źr. i fot. Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie

Dodaj komentarz