E-Sport 13 czerwca 2017

E-sport do 2020 roku przyniesie ponad 4 miliardy złotych zysku na całym świecie

autor: LukeLee
Rozgrywki zawodowych graczy z roku na rok przynoszą coraz więcej pieniędzy.

Wraz z rozwojem platform streamingowych (przekaz na żywo przez internet) nastąpił rozwój między innymi e-sportu. Widzowie nie muszą już przyjeżdżać na rozgrywki, mogą kibicować swoim ulubionym drużynom siedząc przed własnym komputerem. A z widownią sięgającą do trzystu dwudziestu milionów osób, staje się coraz bardziej liczącym się rynkiem reklamowym.

Czym jest e-sport

E-sport to forma rywalizacji, bazującej na grach komputerowych, której powstanie można datować na lata 90-te XX wieku. W okresie początków rozgrywki sieciowej gry takie jak Quake czy StarCraft znał każdy, kto choć trochę interesował się tematem. Do dziś pamiętam, jak koledzy zachwycali się Neo, uznawanego wówczas za najlepszego gracza polskiej sceny Counter-Strike, do dziś uważanego zresztą za jednego z najlepszych graczy na świecie tej gry.

Tak samo jak w przypadku zawodów lekkoatletycznych są różne dyscypliny – tak w przypadku e-sportu mamy różne gry, wspomniane wcześniej to wierzchołek góry lodowej. Do najpopularniejszych dzisiaj należą takie tytuły, jak League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive czy DotA 2.

Niektórzy twierdzą, że e-sportu nie można nazwać sportem, między innymi przez zmieniającą się mechanikę gry (np. wzmocnienie czy też osłabienie niektórych postaci przez studio tworzące grę) czy choćby fakt, iż nie są używane tam mięśnie. Dziś najlepsi zawodowi gracze są równie dobrze przygotowywani jak atleci. Mają trenerów, menedżerów, całodzienny grafik a także osobno wynajmowane na ich potrzeby domy lub mieszkania – aby mogli mieszkać z drużyną (oczywiście nie dotyczy to każdej z gier).

Zarobki graczy

Trudno mówić o rodzaju pensji, wszystko zależy od wyników osiąganych w zawodach, natomiast nagrody w nich są związane z popularnością danej gry, ponadto zespół dzieli się nagrodą.

Poniżej spis turniejów z największymi pulami nagród pieniężnych, które podajemy w dolarach.

  • The International 2016 (Defense of the Ancients 2) – 20 770 640,00
  • League of Legends 2016 World Championship – 5 070 000,00
  • World Electronic Sports Games 2016 (Counter-Strike: Global Offensive) – 1 500 000,00
  • 2016 StarCraft II World Championship Series Global Finals – 500 000,00

Starcraft odróżnia się od pozostałych gier tym, że nagroda za np. pierwsze miejsce nie idzie do rąk drużyny, tylko do pojedynczego gracza.

Uważany za jednego z najlepszych graczy League of Legends na świecie Lee 'Faker' Sang Hyeok w 2016 roku zarobił prawie 420 tysięcy dolarów.

Dlaczego inwestować w e-sport

Producenci związani z przemysłem komputerowym chcą trafiać ze swoimi reklamami bezpośrednio do zainteresowanego, a w trakcie turniejów wykluczają coś, co zdarza się w telewizji – nieodpowiednia grupa docelowa dla ich produktu.

Analitycy twierdzą, że ilość widzów do 2020 roku może sięgnąć nawet 600 milionów dla e-sportu, jest więc się o co bić.

Źródło: pl.blastingnews.com

Dodaj komentarz