24.09.2024 19:31

Entain chce walczyć z szarą strefą. Padły ważne dane

Badania przeprowadzone przez firmę konsultingową Regulus Partners przedstawiają skuteczne środki zapobiegawcze, które pomogą w walce z nielicencjonowanymi operatorami na całym świecie.

Udostępnij
Szef Entain odniósł się do walki z szarą strefą

Raport firmy konsultingowej Regulus Partners, wspieranej przez Entain, grupę zakładów sportowych i gier FTSE 100, przedstawia szereg propozycji politycznych mających na celu zwalczanie nielicencjonowanych operatorów w Wielkiej Brytanii i na świecie.

Środki te pomogą „zasypać” lukę podatkową w wysokości prawie 340 mln funtów dla brytyjskiego skarbu państwa w trakcie następnej kadencji parlamentu. Opiera się on na niedawnym raporcie Frontier Economics dla Betting and Gaming Council , który szacuje, że roczna luka w Wielkiej Brytanii spowodowana przez operatorów na czarnym rynku wynosi około 70 mln funtów.

Raport Regulus Partners wykazał, że pomimo proporcjonalnych i zrównoważonych ram regulacyjnych Wielkiej Brytanii, udział w czarnym rynku nadal rośnie. Rynki międzynarodowe za granicą są jeszcze bardziej dotknięte, takie jak Francja, gdzie około 45 procent przychodów z hazardu jest wydawane na czarnym rynku, i Niemcy, gdzie aż 60 proc. jest tracone na rzecz nielicencjonowanych operatorów. Dzieje się tak z powodu wpływu zakazów lub surowych ograniczeń popularnych produktów hazardowych, które zachęcają graczy do korzystania z czarnego rynku.

Raport Regulusa ostrzega, że ​​jak dotąd „środki prawne i regulacyjne przeciwko czarnemu rynkowi nie zostały jeszcze szeroko wykorzystane”. Przedstawiono pięć bardzo korzystnych narzędzi, w tym:

  • Blokowanie płatności na rzecz operatorów czarnego rynku za pośrednictwem dostawców usług płatniczych w celu wyparcia ich z rynku – przy jednoczesnej współpracy z bankami w celu zapewnienia, że ​​legalni klienci mogą grać w gry hazardowe
  • Ograniczenia dotyczące reklam w mediach głównego nurtu/społecznościowych
  • Blokowanie adresów IP operatorów i wykorzystanie nowej ustawy o bezpieczeństwie online w celu utrudnienia dostępu do czarnego rynku
  • Zaostrzenie ścigania przestępstw w celu przechylenia równowagi ryzyko-nagroda na niekorzyść nielicencjonowanych operatorów prowadzących działalność.
  • Publiczna czarna lista w celu edukacji konsumentów

Barry Gibson, przewodniczący Entain przedstawił ten raport liderom branży podczas kongresu CEO w Lizbonie.  Dodał, że „środki prawne i regulacyjne mogą być bardzo skuteczne, o ile oferta produktów regulowanych krajowo pozostaje atrakcyjna”.

Jest to kontynuacja badania Frontier Economics , które wykazało, że szacunkowo 4,3 mld funtów w zakładach jest umieszczanych u operatorów czarnego rynku w Wielkiej Brytanii, generując całkowitą lukę podatkową wynoszącą do 67,7 mln funtów rocznie, wliczając zakłady online i osobiste. Osoby poniżej 35 roku życia są ponad dwukrotnie bardziej narażone na korzystanie z czarnego rynku, stanowiąc dwie trzecie zakładów, ale narażone na mniejszą ochronę graczy. Regulowany przemysł brytyjski obecnie przyczynia się do gospodarki kwotą 7,1 mld funtów i generuje 4,2 mld funtów podatków, jednocześnie wspierając 110 000 miejsc pracy w samym Wielkiej Brytanii.

Barry Gibson powiedział: – Walka z operatorami czarnego rynku powinna być kluczowym priorytetem dla decydentów na całym świecie. Pozwoli to na walkę z przestępczością i pozyskanie pieniędzy, które można by przeznaczyć na kluczowe obszary, takie jak opieka zdrowotna, edukacja i infrastruktura. Zapewniłoby to klientom większą ochronę przed graniem z w pełni regulowanymi i legalnymi operatorami. To przełomowy moment. Jeśli zamiast zająć się czarnym rynkiem, pójdziemy drogą dalszych podwyżek podatków, jeszcze więcej klientów zwróci się ku nieuczciwym operatorom, co zaszkodzi odpowiedzialnym, regulowanym przedsiębiorstwom.

Udostępnij
Jakub Kłyszejko

Jakub Kłyszejko