Automaty 22 czerwca 2015

W Ministerstwie Finansów zatrudniają tłumaczy po znajomości?

autor: W.B.
Niestety takie wnioski wyciągnąć można po przeczytaniu artykułu Patryka Słowika z Gazety Prawnej. Ktoś źle przetłumaczył wyrok TSUE?

Materiał zamieścił także portal interia biznes i możecie go znaleźć tutaj.
Wynika z niego ni mniej, ni więcej, że Trybunał Konstytucyjny pomylił się w sprawie hazardu.
Jak przeczytamy dalej w artykule:
"Uchwalona w pośpiechu w listopadzie 2009 r. ustawa o grach hazardowych wprowadziła zakaz urządzania gier na automatach poza kasynami. Sęk w tym, że ustawodawca nie powiadomił Komisji Europejskiej o zmianie przepisów (procedura notyfikacji). A notyfikować należy przepisy techniczne (takie, które m.in. ze względu na konkurencyjność na rynku unijnym należy uzgodnić z Komisją Europejską oraz innymi państwami członkowskimi) w rozumieniu unijnej dyrektywy 98/34/WE. Nienotyfikowanych co do zasady nie można stosować wobec podmiotów prywatnych (czyli m.in. przedsiębiorców z branży hazardowej oraz graczy karanych za udział w grach). Spór toczy się więc o to, czy regulacja zawierała przepisy techniczne."
Najciekawsze jednak jest to:
"Tuż po opublikowaniu orzeczenia przedsiębiorcy mieli jeszcze jeden powód do radości. Jak wynikało z opublikowanego wyroku, trybunał przesądził, że mogą oni dochodzić roszczeń odszkodowawczych bezpośrednio na podstawie dyrektywy. Oznaczałoby to, że nie trzeba szukać podstawy prawnej w przepisach krajowych.
Jak się jednak okazało, służby trybunału w polskiej wersji wyroku popełniły błąd, który następnie został powielony przez wiele mediów – w tym także "DGP". Trybunał orzekł coś wręcz przeciwnego, a złe okazało się tłumaczenie.
– Ministerstwo Finansów kontaktowało się z TSUE w sprawie weryfikacji tłumaczenia wyroku – potwierdza Paweł Jurek, naczelnik wydziału obsługi medialnej resortu.
W efekcie polskojęzyczna wersja została już zmieniona.
– Zatem celem dyrektywy 98/34 nie jest takie przyznanie praw jednostkom, żeby naruszenie tych praw przez państwo członkowskie dawało podstawę do żądania odszkodowania – informuje resort finansów w przesłanym nam wyjaśnieniu."

Najprościej mówiąc – sądy nie powinny już karać za naruszenie przepisów ustawy o grach hazardowych, bowiem będą je traktować za bezskuteczne wobec obywateli.

Więcej we wspomnianym artykule.

Dodaj komentarz