Bukmacherka 29 marca 2019

Problemy z hazardem w Finlandii

autor: MC
Finlandia chce wprowadzić nowe przepisy, które pomogą nadzorować działalność hazardową. Według ostatnich badań prawodawcy i operatorzy gier hazardowych będą musieli bardziej zaangażować się w ochronę fińskich graczy.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Spraw Społecznych i Zdrowia, w ciągu ostatnich kilku lat uzależnienie od hazardu w Finlandii rosło. Ministerstwo starało się ustalić, w jaki sposób połączenie trzech państwowych operatorów hazardowych w jeden podmiot wpłynęło na hazard i hazardzistów. Badanie zostało ostatecznie przeprowadzone przez Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej we współpracy z Uniwersytetem Helsińskim, Statistic Finland i Peliklinikka, organizacją zajmującą się zapobieganiem hazardowi.

W badaniu wzięło udział około 2600 fińskich obywateli w wieku 18 lat i starszych. Yle, fińskie centrum medialne, wskazuje, że problem hazardu wśród mężczyzn zmniejszył się w ciągu ostatnich kilku lat, ale uzależnienie od hazardu stało się bardziej dotkliwe.

W 2017 roku firma Veikkaus prowadziła loterię krajową. W tym samym roku połączyła się z operatorem automatów do gier Ray i operatorem zakładów bukmacherskich Fintoto, rzekomo w celu zapewnienia lepszego nadzoru nad działalnością hazardową w Finlandii i ograniczenia przypadków nadmiernego hazardu.

Socjolog Matilda Hellman powiedziała Yle: „Zdecydowanie optymistycznie było myśleć, że coś się zmieni. Hazard ma takie same funkcje kulturalne i społeczne dla mieszkańców Finlandii jak inne aktywności. Polityka rządu odgrywa kluczową rolę w nadzorowaniu hazardu, a połączenie Fintoto, Ray i Veikkaus nie pomogło w uregulowaniu sektora”.

Około 27% osób, które wzięły udział w badaniu, wskazało, że Veikkaus, który obecnie kontroluje wszystkie trzy podmioty zajmujące się hazardem, emituje za dużo reklam. W podobnym badaniu przeprowadzonym w 2018 r. liczba ta wynosiła tylko około 17%. W badaniach ok. 16% respondentów przyznało, że reklamy zmusiły ich do uprawiania hazardu, podczas gdy 65% badanych wskazało, że reklamy nie mają wpływu na to, czy uprawiają hazard, czy nie.

Najnowsza inicjatywa na rzecz ograniczenia hazardu w kraju rozpoczęła się dzięki kampanii społecznej. W zeszłym tygodniu grupa obywateli zaczęła zabiegać o usunięcie automatów do gier ze stacji benzynowych i sklepów spożywczych. 7400 obywateli już podpisało się pod najnowszym pomysłem ograniczenia hazardu.

Dodaj komentarz