Bukmacherka 21 stycznia 2020

BestBet24 – innowacyjne podejście, duże doświadczenie kadry, nowy mocny zawodnik branży bukmacherskiej?

autor: Maciej Akimow

Bukmacher BestBet24 dzieli się z nami planami ekspansji oraz działaniami przygotowawczymi na polskim rynku. Zamieniliśmy parę słów z Łukaszem Hirsch, pełniącym obecnie funkcję Head of Marketing w BestBet24:

Na start kilka słów na temat genezy powstania BestBet24. Na samym początku utworzona została wspólna spółka Joint Venture – wywodząca się od Niemieckiego koncernu Gauselmann Groupna czele z Panem Paulem Gauselmannem oraz znanym Polskim inwestorem, Panem Kamilem Kliniewskim. W 2017 roku Gauselmann Group przez wspólną Joint Venture przymierzał się do zakupu Totolotka i prowadził już ewaluacje oraz negocjacje, jednak po pierwszych analizach postanowiono wycofać się z dalszych rozmów.

W tym samym roku, należąca do obu biznesmenów spółka Joint Venture X-TIPPolska za pośrednictwem spółki-córki Gauselmann Group X-TIP Niemcy: bukmacher Cashpoint Malta złożył dwa wnioski o licencję w Polsce, jednak z przyczyn formalnych otrzymał odmowę już na samym początku grudnia 2017, co pokrzyżowało plany Niemców. Na początku roku 2018 Pan Kamil postanowił złożyć przez spółkę BestBet24 nowe wnioski o licencje, a jego partner Pan Gauselmann ucieszył się, że finalnie sprawy przybierają dobry obrót. Na początku 2018 roku Niemcy, nie czekając na licencje dla Bestbet24, wrócili jednak do tematu Totolotka i wykupienia firmy od Greków przez polski X-TIP i ówczesny zarząd. Taka transakcja miała w samej Grupie Gauselmann tyle samo zwolenników, co przeciwników. Niebawem zobaczymy, czy inwestycja była słusznym posunięciem – obecnie widać lokale po renowacji i kolejne inwestycje ze strony Niemców, ale jednocześnie zmiany w zarządzie zarówno samego Totolotka, jak i samej spółki matki X-TIP Niemcy, powodują spekulacje na temat przyszłości.

Według nieoficjalnych informacji za Totolotka zapłacono 10 mln EUR. Pan Kamil był gotów w tamtym okresie zapłacić maksymalnie 5 mln EUR, przeczuwając, że jest to ryzykowna inwestycja. Finalnie Gauselmann Group sam dokonał zakupu, po porozumieniu się wcześniej ze swoim polskim partnerem. Wspólna koncepcja budowania bukmachera na Polskim rynku w tym momencie została porzucona, a Gauselmann Group i Pan Kamil skupili się na swoich własnych tematach.

Obecnie obie strony nadal pozostają w bliskich relacjach biznesowych. Pan Juergen Stuhmeyer z Gauselmann Group bardzo ceni sobie ekspertyzy Pana Kamila, co potwierdzał ostatnio publicznie w swojej wypowiedzi na łamach innego polskiego dziennika.

Powracając do BestBet24 zdajemy sobie sprawę, że budowanie strategii w punktach stacjonarnych jest niełatwym zadaniem, ale jesteśmy przygotowani do tego zadania i bogatsi o wiedzę zebraną w poprzednich projektach. Benchmarkami dla nas są tutaj Cashpoint działający bardzo dobrze w Danii czy Betcenter w Belgii. Znamy ich wyniki, strategie i wiemy jakie błędy zostały popełnione.

Rynek zakładów w Polsce rośnie i potrzebuje transformacji w sektorze retail, który jest problematyczny i wymaga mądrego podejścia. Konkurencja często działa w tym temacie wolno lub bez pomysłu, skupiając się głównie na rosnącym sektorze online. Chcemy zmienić postrzeganie retailu w Polsce. Jest to trudne zadanie, jednak możliwe do wykonania, zwłaszcza obserwując jak ten rynek wygląda na zachodzie.

Jeśli chodzi o wyposażenie BestBet24 to w każdym punkcie staną najwyższej jakości terminale – typomaty do zakładów bukmacherskich, kilka bardzo dużych telewizorów do wyświetlania transmisji live, zakładów wirtualnych i wyników meczy, a oprócz tego wysokiej jakości wyposażenie. Wszystko ma służyć jednemu celowi – klient musi poczuć komfort i odnieść wrażenie, że znajduje się w miejscu idealnym do kibicowania i obstawiania swoich ulubionych drużyn.

Czy wybraliście już dostawcę terminali do sieci retail?

Analizowaliśmy oferty wszystkich obecnych światowych dostawców. Przetestowaliśmy wszystkie liczące się na rynku systemy, platformy i terminale – typomaty do zakładów bukmacherskich. Nasz wybór padł na najlepszego bez wątpienia dostawcę i jednocześnie największego producenta na świecie tego typu maszyn, czyli Novomatic. Obecnie w swoich punktach ma je również największy polski bukmacher STS. Sprawdziliśmy praktycznie wszystko, co było dostępne na Europejskim rynku i można śmiało powiedzieć, że Novomatic to najlepszy wybór i nie ma sobie równych pod względem wszystkich parametrów.

Jeśli chodzi o dostawcę oprogramowania to jest tutaj dość duża konkurencja i co za tym idzie duże zróżnicowanie ofert pod kątem funkcji, jak i kosztów. Testowaliśmy PlayTech, SBtech, SBbetting, BetConstruct, EveryMatrix i inne mniejsze firmy. Nasz wybór padł na dostawcę który jest bardzo doświadczonym i profesjonalnym graczem.

Bardzo ważnym elementem dla nas są dostawcy virtuali. Tutaj również rozmawialiśmy praktycznie ze wszystkimi ważniejszymi graczami na rynku: GoldenRace, Inspired, Betradar, Kiron, GlobalBet i wielu innych. Myślę, że na tym etapie można powiedzieć, że w naszej ofercie będzie najwięcej dostawców virtualina polskim rynku.

Jakie są plany rozwoju BestBet24?

Nasz zespół składa się z osób związanych wcześniej z innymi renomowanymi firmami. Wykonaliśmy już ogrom pracy. Czeka nas teraz dużo wyzwań i z tego powodu nadal poszukujemy do zespołuambitnych i zdeterminowanych managerów z branży, którzy pomogą nam stworzyć firmę i równocześnie będą czuć się współwłaścicielami.

Zachęcamy amerykańskim modelem współpracy i przewidujemy premię roczną, która wynosi 5% od zysku rocznego firmy do podziału dla wszystkich pracowników. Szybkie „skalowanie” firmy działa najbardziej wydajnie, jeśli cały team działa na 150%. Taki dojrzały model jest również stosowany w Szwecji, kuźni wielu topowych marek bukmacherskich, takich jak Unibet czy Betsson, w którym pracowałem wiele lat i zdobywałem swoje doświadczenia.

Obecnie szukamy także partnerów do otwarcia punktów stacjonarnych – oferujemy aż 50% od holdu, dostarczamy za darmo bez żadnych ukrytych opłat cały potrzebny sprzęt czyli terminale – typomaty, komputery, TV oraz całą resztę wyposażenia (ladę, stoliki, krzesła, gadżety itp.). Partner jedynie musi posiadać lokal, przygotować go zgodnie z wymaganymi wytycznymi marki oraz najważniejsze: mieć determinację i pomysł na swoich klientów tak, aby przychód punktu był jak najwyższy. Dajemy naszym partnerom wszystko co potrzebne, żeby relatywnie szybko zbudować z sukcesem własny biznes.

Gdzie plasuje się BestBet24 na tle konkurencji?

Doskonale wiemy, na jakim etapie jest nasza konkurencja: STS czy Fortuna i nie traktujemy ich jako punkt odniesienia. My będziemy sukcesywnie budować nasz wizerunek poprzez oryginalne akcje promocyjne, wysokie kursy czy innowacyjne funkcjonalności. Warto nadmienić, że większość bukmacherów nie jest z niczym kojarzona. Wcześniej rozpoznawalne były takie marki jak Expekt z ambasadorem Zbigniewem Bońkiem, Betsafe jako RedBull branży hazardowej, BetAtHome z najwyższymi bonusamina rynku. Na 100% Integralnym elementem naszej strategii będzie rozpoznawalność i tożsamość.

Inna ważna kwestia to prognozy dla sektora hazardowego: rynek Polski rozwija się wyjątkowo szybko, jest nadal młody i będzie mocno rósł. W 2019 r. był wart 6 mld PLN, a za ok 5 lat będzie wart grubo ponad 10 mld PLN. Nasz cel to 10%rynku zdobyte w przeciągu paru lat i bardzo wierzymy, że jest to wykonalny plan, ponieważ wiele konkurencyjnych firm jest w niedogodnej pozycji. Widoczne są zadłużenia poprzez nieumiejętnie wydawany budżet zarówno marketingowy jak i operacyjny, stosują tzw. taktykę ‘pump and dump’, czyli budują bazę użytkowników, która wcale nie przynosi pożądanego ROI (zwrotu z inwestycji), ale ponieważ w większości ich celem jest dalsza odsprzedaż firmy, to nikt z kadry zarządzającej nie przygląda się wnikliwie takiej toksycznej strategii.

Nasza filozofia zakłada budowanie zdrowej struktury, gdzie będziemy trzymać bufor firmy na wysokim poziomie. Kolejna sprawa to zmniejszający się dystans pomiędzy liderem na rynku, a innymi firmami. Struktura rynku z czasem będzie bardziej płaska i teraz jest odpowiedni moment, aby BestBet24 wystartował

Czy ambitny plan BestBet24 odniesie sukces i podbiją rynek bukmacherski? Na pewno wiele jeszcze o nich usłyszymy. Życzymy szybkiego rozwoju i wielu sukcesów!

Osoby zainteresowane współpracą z firmą BestBet24 zapraszamy do kontaktu:
[email protected]