Ogolna 10 czerwca 2020

Betsson ukarany wysoką grzywną

Betsson został ukarany grzywną w wysokości 20 mln SEK (2,2 mln USD - przyp.red) przez Szwedzki Inspektorat Gier (Spelinspektionen) za umożliwienie klientom finansowania ich kont internetowych za pomocą bonów sprzedawanych w sklepach Pressbyran i 7-Eleven. Szwedzki organ także kartę Betsson Mastercard uznał za niedozwoloną, ponieważ za jej pomocą gracze uzyskiwali dostęp do nielegalnych premii dla graczy. 

Współpraca z Pressbyran i 7-Eleven

W marcu 2019 roku Betsson nawiązała partnerstwo z sieciami sklepów spożywczych Pressbyran i 7-Eleven. Współpraca powstała po to, by sprzedawać bony, którymi można było zasilić konto u bukmachera.

Już w listopadzie 2019 roku Szwedzki Inspektorat Gier wszczął śledztwo w tej sprawie, ponieważ Pressbyran, i 7-Eleven nie posiadali odpowiednich licencji, by oferować możliwość doładowania konta u bukmachera. Betsson uważał jednak, że kupony zostały wydane we współpracy z Convenience Card, firmą specjalizującą się w kartach podarunkowych, a nie z ww. sklepami.

Potentat na światowym rynku zakładów bukmacherskich uważał tym samym, że w sklepach nie sprzedawano produktów Betssona, a tym samym Pressbyran i 7-Eleven nie działali jako sprzedawcy. Ponadto vouchery, które można było nabyć w omawianych sklepach były przeznaczony wyłącznie jako narzędzie marketingowe, a wartość marketingowa kuponów wyniosła jedynie 2,7 miliona dolarów.

Szwedzki Inspektorat Gier nie przyjął tłumaczeń bukmachera, ponieważ uważa, że sprzedaż bonów była jednoznaczna z oferowaniem klientom produktów do gier online. Stwierdził, że było to spowodowane faktem, że kuponów można było użyć wyłącznie do zasilenia konta gracza Betsson, a zatem stanowiło to naruszenie rozdziału 11. sekcji 2. ustawy o grach. W związku z tym Pressbyran i 7-Eleven nie miały prawa – bez posiadania odpowiedniej licencji – na oferowanie bonów, które można było wykorzystać na stronach o tematyce hazardowej.

Partnerstwo z Mastercard także niezgodne z prawem

W ramach partnerstwa z Mastercard stworzona została karta Betsson Mastercard. Gracze mieli możliwość otrzymania limitowanej karty kredytowej, która była bezpośrednio połączona z kontem klienta w Betsson. Jak łatwo się domyślić użytkownicy Betssona mogli za pomocą karty doładowywać swoje konto u bukmachera. Gdy dokonywali z niej płatności na konto operatora otrzymywali również specjalne oferty promocyjne, a także mogli wygrać m.in. bilety na ważne wydarzenia sportowe.

W odniesieniu do Betsson Mastercard operator odpierał zarzuty w ten sposób, że kartę stworzył w celu budowania marki poprzez oferowanie szybszych wypłat graczom. Co więcej Betsson wskazał, że dostawca (Mastercard) uzyskał licencję szwedzkiego organu nadzoru finansowego Finansinspektionen. Tym samym firma bukmacherska zaprzeczyła, że stworzyła kartę po to, by zachęcać graczy do gry poprzez bonusy lub inne promocje.

Szwedzki Inspektorat Gier orzekł jednak, że potencjalne korzyści z karty, takie jak możliwość otrzymania biletów na wydarzenia sportowe, mają wartość ekonomiczną i stanowią rabat lub zachętę finansową. W związku z tym stanowiło, to naruszenie ustawy hazardowej.

Za wszystkie opisane naruszenia w tym artykule Betsson został ukarany karą grzywny w wysokości 20 mln SEK (2,2 mln USD – przyp.red). Na wysokość kary zadziałał charakter przewinień i długi okres czasu, w którym do nich dochodziło.