Bezpieczny hazard po angielsku
Brytyjska parlamentarzystka z Departamentu Kultury, Mediów i Sportu Tessa Juwell wypowiadała się na temat przyszłości hazardu, jeszcze przed pierwszym Międzynarodowym Szczytem Zdalnego Hazardu
Brytyjska parlamentarzystka z Departamentu Kultury, Mediów i Sportu Tessa Juwell wypowiadała się na temat przyszłości hazardu, jeszcze przed pierwszym Międzynarodowym Szczytem Zdalnego Hazardu, zorganizowanym w Wielkiej Brytanii na torach wyścigów konnych Royal Ascot w Berkshire.
Wyraziła opinię, że amerykańska zapaść w sektorze zdalnego hazardu jest porównywalna ze znaną wszystkim prohibicją alkoholową, która jedynie napędzała szarą strefę. „Ogólnie rzecz ujmując mamy trzy wyjścia: można zabronić, jak zrobiły to Stany Zjednoczone, nie robić nic lub wprowadzić odpowiednie regulacje, co właśnie robimy”, powiedziała Juwell. Następnie dodała, że „Ameryka powinna wyciągnąć lekcję z wprowadzonej niegdyś prohibicji. Miała ona za zadanie powstrzymać szkodliwy wpływ na zdrowie, ale w praktyce stało się zupełnie inaczej”.
Jowell w komentarzu odnośnie sektora gier online ostrzegała, że „witryny internetowe usytuowane poza Wyspą, jak te w Kostaryce, które nie są w żaden sposób uregulowane wewnętrzynym prawem, staną się współczesnym ekwiwalentem `speakeasies` (lokali alkoholowego podziemia, nielegalnych knajp, gdzie można było napić się whisky z filiżanki podczas prohibicji w Stanach Zjednoczonych, przyp. red.), zwiększają ryzyko defraudacji i wykorzystywania w branży”.
Znowelizowane prawo w Stanach Zjednoczonych zabrania firmom przyjmowania zakładów wzajemnych przez internet, a bankom i operatorom kart kredytowych realizacji płatności za takie zakłady. Natomiast Komisja ds Hazardu przy rządzie brytyjskim ma za zadanie zweryfikować strony internetowe, dając oficjalne przyzwolenie tym które stosują najlepsze, ich zdaniem, praktyki.
Operatorzy takich stron nie będą mogli kierować swojej oferty do dzieci i będą musieli na bieżąco informować swoich klientów, o tym ile pieniędzy już wydali. Kadra zarządzająca wyższego szczebla będzie natomiast sprawdzana pod kątem powiązań ze środowiskiem zorganizowanej przestępczości.
Jowell zauważa, że „niedawno podpisana przez prezydenta Bush’a ustawa sprzyja rozwojowi miernie uregulowanych witryn i że uderza ona przede wszystkim w brytyjskie firmy poprzez zamknięcie znacznej części globalnego rynku”. W tym samym czasie Kostaryka reklamuje się jako kraj „pozbawiony” przepisów.
Na stonie internetowej costarica.com możemy przeczytać na wstępie „Kostaryka to Mekka dla kasyn on-line, ze względu na najlepszą dostępną infrastrukturę na Karaibach. Posiada niezawodne systemy telekomunikacyjne, zaplecze kadrowe władające wieloma językami oraz swoisty brak regulacji dotyczących gier on-line oraz internetu (tłum. Red.)”. Przeczytamy tam również, że „uczestnicząc w grach udostępnianych przez operatorów usytuowanych w Kostaryce grasz na własne ryzyko i jesteś zdany na łaskę kasyna on-line”.
Tessa Jowell przewodniczyła pierwszemu Międzynarodowemu Szczytowi Zdalnego Hazardu zorganizowanym w Wielkiej Brytanii na torach wyścigów konnych Royal Ascot w Berkshire.