26.10.2007 00:00

Blue Box K.O.S. -a nagrodzony na SUREXPO

W kategorii "hazard" tym razem Jury konkursowe doceniło nie automat do gry, a system kontroli i rozliczeń automatów oparty na sieci GSM.

Udostępnij

 

 

 

 

 

W kategorii „hazard” tym razem Jury konkursowe doceniło nie automat do gry, a system kontroli i rozliczeń automatów oparty na sieci GSM. Wypada zatem w kilku słowach wyjaśnić dlaczego tak się stało. Zacznę od opisu samego systemu, który jest znaczącym rozwinięciem istniejącego już na rynku Gamekeeper Black Box. Dlaczego jest to rozwiniecie znaczące? Ano dlatego, że poprzedni system wymagał zastosowania wielu kart SIM (identycznych jak stosowane w telefonach komórkowych), po jednej dla każdego automatu. Blue Box pozwala na zastosowanie tylko jednej karty SIM w obrębie punktu gier lub punktów położonych blisko siebie. Daje to wymierne korzyści dla operatora i nie obciąża nadmiernie sieci GSM. Dzieje się tak dlatego, że Blue Box działa na zasadzie Master-Slave (Pan-Sługa). Tylko w jednym automacie w obrębie lokacji umieszczony jest moduł Master z kartą SIM, pozostałe moduły typu Slave komunikują się z Master’em bezprzewodowo za pomocą technologii ZigBee. Master ma moduł GSM i ZigBee, Slave’y tylko ten ostatni. W trakcie pracy Master łączy się ze slave’ami, odczytuje dane, odpytuje je i za pomocą technologii GSM przekazuje informacje do komputera głównego, tak jak było dotychczas. System ma niezależne zasilanie akumulatorowe, które pozwala na podtrzymanie jego pracy przez 3 dni po wyłączeniu automatu, ale jest możliwość znacznego przedłużenia tego czasu poprzez zastosowanie zewnętrznego akumulatora większej pojemności. Jak zapewnia producent, system jest w natychmiastowej gotowości do pracy i sygnał o np. niepowołanym otwarciu drzwiczek automatu wysyłany jest do operatora bezzwłocznie.
Dodatkowo nowy system ma możliwość łatwej rozbudowy o zewnętrzne sygnały alarmowe spoza automatu. Łatwo więc sobie wyobrazić, że operator może sobie np. zainstalować moduły Slave w samochodzie, czy w garażu, oszczędzając na kosztownym systemie alarmowym.
Oprócz sprytnego tricku z ograniczeniem kart SIM, producent Blue Box’a znacznie rozbudował oprogramowanie. Pojawił się duży moduł Analiza, za pomocą którego użytkownik może dokonywać analiz obrotów w dowolnym, zadanym okresie czasu. Co zapewne ogromnie ucieszy operatorów, znalazło się w nim również miejsce na rozliczenia z Urzędami Celnymi. Końcowym efektem pracy tego modułu jest plik dokumentów do UC.
Nagradzając Blue Box’a, Jury konkursowe wzięło pod uwagę działania firmy na rzecz wygody użytkownika. Nowoczesna technologia to nie wszystko, ważne by zmiany nakierowane były na jej odbiorcę, a w tym wypadku mamy do czynienia z dziecinnie prostym tzw. interfejsem użytkownika. I chociaż inne systemy generują więcej danych to doświadczenie uczy, że operatorzy kierują się w stronę systemów mniej skomplikowanych, prezentujących konkretne, rzeczywiście potrzebne informacje.
Na zakończenie warto dodać, że firma K.O.S. nie ogranicza się jedynie do samej sprzedaży systemu, dostarczając operatorowi Blue Box’a stawia na kompleksową usługę i zapewnia również szkolenie, serwis i obsługę posprzedażną.
Na zdjęciu górnym: Paweł Karpiński (z lewej) i Reiner van der Berg prezentują makietę działania Blue Box’a.

 Paweł Karpiński odbiera nagrodę dla Blue Box’a.

Udostępnij
W.B.

W.B.