Firma Gameconcepts reklamuje Bonanzę jako pierwszy na świecie (opatentowany) automat typu coin-rollin z interaktywnym monitorem dotykowym. Mnie Bananza kojarzy się jednoznacznie z amerykańskim serialem opowiadającym o losach rodziny Cartwright’ów, i rzeczywiście akcja na ekranie tego automatu nawiązuje do czasów Dzikiego Zachodu. Za pomocą dżojstika z przyciskiem fire strzelamy wrzuconymi monetami w kierunku ekranu, tak by ustrzelić jak największą ilość bandytów. Na taśmociągu wypełniajacego całą szerokość maszynki znajdują się przesuwające się kolorowe kółka z zaznaczonym wartościami wygranej. Gdy spadająca moneta trafi na na nagrodę automat wypłaca bilety (wersja redemption) lub pieniądze. Dodatkowo, informacja o wygranej wyświetlana jest na ekranie.
Bonanza ma następujące wymiary: WxSxG 158x79x133 cm.
Na zdjęciu: Bonanza na stoisku firmy Gameconcepts na ATEI 2008.
Gameconcepts to spółka założona przez Gordona Cromptona i Bena Wilsona, ludzi z ponad 40 letnim doświadczeniem w branży rozrywki. Szczególnie nazwisko Gordona powinno być Wam znane. Gordon to syn Jim Cromptona, założyciela brytyjskiej firmy Cromptons znanej z produkcji świetnych pusherów. Gordon Crompton jest inżynierem. Jeszcze w czasie pracy w swojej rodzinnej firmie Cromptons był autorem pomysłów wzbogacenia pusherów tej firmy o dodatkowe opcje w rodzaju: kości, ruletka czy tzw. Splash box’y.
(Wikipedia) Bonanza – amerykański westernowy serial telewizyjny, opowiadający o życiu farmera Bena Cartwrighta i jego trzech synów. Akcja rozgrywa się na ranchu Ponderosa, położonym w stanie Nevada nad jeziorem Tahoe, po wojnie secesyjnej. Każdy z synów Bena miał inną matkę, ale wszystkie zmarły, a wychowaniem synów musiał się zająć samotny ojciec. Bonanza to klasyczny western obyczajowy – bohaterowie, czterej mężczyźni żyjący na samotnym ranchu na Dzikim Zachodzie, mają liczne przygody i napotykają na wiele problemów, które dzielnie przezwyciężają. W swoim postępowaniu kierują się nieskazitelnymi zasadami moralnymi i hołdują tradycyjnym wartościom: rodzinie, przyjaźni, uczciwości.
Serial był emitowany w latach 1959-1973 (data emisji pierwszego odcinka 12 sierpnia 1959 r., data emisji ostatniego odcinka 16 stycznia 1973 r.). W sumie wyemitowano 430 60-minutowych odcinków (2. miejsce na liście wszech czasów). W 1964 r. nominowany do nagrody Złotego Globu. Serial cieszył się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych, a potem także w wielu innych krajach, również w Polsce, gdzie był emitowany w latach 70.. Bardzo znana jest muzyka towarzysząca czołówce filmu, autorstwa Jaya Livingstona i Raya Evansa, często wykorzystywana jako motyw muzyczny, podobnie jak konstrukcja samej czołówki – płonąca mapa, ze środka której wyjeżdżają konno główni bohaterowie.
Kilka odcinków w latach 60. wyreżyserował Robert Altman, natomiast 336 odcinek „The Silence at Stillwater” (1969) przedwojenny polski reżyser Józef Lejtes (Joseph Lejtes).
Spośród aktorów grających w serialu, właściwie tylko Michael Landon zrobił karierę. Po zakończeniu emisji Bonanzy, grał później m.in. w serialach Domek na prerii i Autostrada do nieba.
Po latach nakręcono filmy bazujące na popularności serialu: Bonanza: następne pokolenie 1988, Bonanza: powrót 1994, Bonanza: pod ostrzałem 1995.