Ogolna 4 maja 2022

Brazylia wprowadza regulacje dotyczące zakładów bukmacherskich

autor: Mateusz Mazur
Brazylijski regulator (SECAP) opublikował nowe zasady dotyczące zakładów wzajemnych. Dotyczą one m.in. opłaty licencyjnej, którą uiścić zmuszeni są działający na brazylijskim rynku bukmacherzy. 

Opłata licencyjna

O planach dotyczących regulacji brazylijskiego rynku zakładów sportowych mówiło się już od dłuższego czasu. Rząd ustalił konkretne zasady na jakich funkcjonować mogą działające w kraju Ameryki Południowej firmy bukmacherskie. Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie opłaty licencyjnej, którą zapłacić muszą również podmioty już działające na brazylijskim rynku. Wynosić ona będzie 22.2 reali brazylijskich, czyli około 4.2 miliona euro.

SECAP poinformował, że licencje będą udzielane na 5 lat i nie planuje się wprowadzać limitów jeśli chodzi o ich liczbę. Specjalne wymagania przedstawiono jednak bukmacherom z siedzibą poza granicami Brazylii. Zmuszeni oni będą założyć spółkę zależną zarejestrowaną w kraju Ameryki Południowej i przedstawić dowody świadczące o posiadaniu wystarczającego kapitału oraz zdolności ekonomiczno-finansowej do prowadzenia działalności. Zdolność do prowadzania działalności nie będzie określana na podstawie minimalnej kwoty kapitału. Opierać się będzie na stosunku kapitału zakładowego firmy oraz liczby przyjmowanych zakładów.

Odpowiedzialny hazard

Nowe reguły pozwolą operatorom na oferowanie zakładów sportowych oraz e-sportowych, ale bukmacherzy zmuszeni są zadbać o to, by ich oferta kierowana była wyłącznie do osób pełnoletnich. Ponadto licencjobiorcy powinni promować odpowiedzialny hazard i już od pierwszego dnia działalności dostarczać graczom informacji na ten temat, a także umieszczać komunikaty dotyczące odpowiedzialnej gry w wiadomościach marketingowych.

Operatorzy muszą również współpracować z międzynarodowym organem monitorującym uczciwość, takim jak chociażby International Betting Integrity Association (IBIA). Ponadto są zobligowani, by udostępniać wszelkie dane, które zostaną przesłane do globalnego organu ds. integralności.

Sandbox

By ułatwić licencjobiorcom dostosowanie się do nowych wymogów, Ministerstwo Gospodarki dostarczy eksperymentalny system regulacyjny Sandbox. SECAP informuje, że wszelkie szczegóły dotyczące działania systemu, takie jak chociażby kryteria wyboru operatorów zostaną podane w ciągu najbliższych 120 dni. Przepisy wejdą w życie w dniu podpisania ich przez prezydenta Jaira Bolsonaro, co nastąpić ma już 10 maja.

Przypomnijmy, że na początku tego roku brazylijska Izba Deputowanych głosowała również za zalegalizowaniem kasyna, gier online, wyścigów konnych, automatów do gier oraz bingo.. Ustawa jest obecnie rozpatrywana przez senat.

Dodaj komentarz