Brytyjska Komisja ds. Hazardu ukarała grzywą In Touch Games
Organ zajmujący się regulowaniem działania gier hazardowych na terytorium Wielkiej Brytanii nałożył na In Touch Games karę w wysokości 6,1 miliona funtów. Wszystko to za sprawą niepowodzeń w kwestii odpowiedzialności społecznej, a także w związku z praniem brudnych pieniędzy.
Kara dla ITG
Przedsiębiorstwo ITG prowadzące 11 stron internetowych w Wielkiej Brytanii (między innymi Bonusboss.co.uk, Drslot.co.uk, Cashmo.co.uk i Slotfactory.co.uk), nie otrzymało pozytywnej oceny w ramach testu zgodności w marcu ubiegłego roku, w związku z czym Komisja była zmuszona ukarać je stosowną grzywną.
Jedno z zaniedbań ze strony ITG dotyczy braku odpowiedniej weryfikacji klienta, który stwierdził, że rzekomo zarabia 6000 funtów miesięcznie. Druga sprawa to z kolei niesprostanie odpowiedzialności społecznej. Przedsiębiorstwo nie wchodziło w interakcje z graczem przez siedem tygodni po tym, jak został on zidentyfikowany jako osoba stosująca nieregularne wzorce gry.
Kwestią od razu rzucającą się w oczy jest niewątpliwie brak jakiejkolwiek reakcji, jeśli chodzi o prewencję prania brudnych pieniędzy. ITG nie podjęło należytych działań, nawet wtedy, gdy pojawiło się ryzyko, że poszczególnych graczy cechują następujące stany: klient jest beneficjentem wysokiej polisy na życie, czy należy do grona osób piastujących eksponowane stanowisko polityczne.
Jednogłośnie orzeczenie
Członkowie Komisji jednogłośnie orzekli, że In Touch Games zawodzi, gdy mowa o jakimkolwiek szacowaniu stopnia ryzyka – brak im kluczowych zasad i procedur, a nawet jeśli posiadają jakiekolwiek przepisy w kwestii przeciwdziałania terroryzmowi i praniu brudnych pieniędzy, to są iluzoryczne i nie stosują się do nich.
Konkretne artykuły Kodeksu odpowiedzialności społecznej, które zostały złamane przez operatora zakładów wzajemnych to 3.4.1 – paragrafy 1b,1c oraz 2. Nieprzestrzeganie owego kodeksu jest solidną przesłanką do stwierdzenia naruszenia licencji.
Tak to już jest z łamaniem prawa, że musi spotkać się z odpowiednią karą. W przypadku ITG mowa o grzywnie 6,1 miliona funtów. To już trzeci raz, kiedy przedsiębiorstwo spotyka się z odpowiedzialnością finansowa – w 2019 roku operator zapłacił 2,2 mln funtów, natomiast w 2021 roku 3,4 mln.
Do sprawy odniosła się Kay Roberts, dyrektor wykonawczy Komisji ds. operacyjnych. Stwierdziła, że biorąc pod uwagę wcześniejsze wykroczenia ITG, spodziewała się znacznej poprawy w sposobie funkcjonowania przedsiębiorstwa, jednak wciąż pozostaje wiele do udoskonalenia. Dodała również, że wszyscy licencjobiorcy powinni być świadomi, iż każde naruszenie przepisów spotka się z reakcją Komisji.