Bukmacher: co dalej z Lex TVN i koncesją dla TVN7?
Według BETFAN, legalnego polskiego bukmachera, Sejm nie wróci do ustawy zwanej Lex TVN po tym, jak jej proces legislacyjny zatrzymał się na etapie odrzucenia przez Senat. Co więcej zdaniem analityków BETFAN kończąca się w lutym 2022 r. koncesja kanału TVN7 zostanie przez KRRiT przedłużona. To jednak nie oznacza zakończenia wszystkich wątków związanych z ustawą medialną - wedle bukmachera ustawa o radiofonii i telewizji trafi do Trybunału Konstytucyjnego.
Kilka miesięcy temu opinia publiczna i media żyły sprawami koncesji dla TVN24 oraz nowelizacji ustawy medialnej, okrzykniętej mianem Lex TVN. Oba tematy w końcu zeszły z telewizyjnych pasków, bo TVN24 koncesję dostał, a nowelizacja została zawetowana przez Senat. Od tego czasu ustawa nie trafiła do porządku obrad kolejnych posiedzeń Sejmu. Zdaniem BETFAN tak pozostanie do końca roku – w 2021 r. projekt Lex TVN nie zostanie wyjęty z „sejmowej zamrażarki”. Zresztą, według bukmachera projekt w obecnej formule nie mógłby liczyć na prezydencki podpis.
Podczas procedowania Lex TVN w przestrzeni publicznej pojawiły się spekulacje, że być może szansa na prezydencki akcept dla ustawy byłaby większa, gdyby dokument miał inną formę. Tymczasem prace nad projektem znalazły się na etapie, na którym wniesienie poprawek stało się niemożliwe. Czy to oznacza, że w grę może wchodzić kolejna nowelizacja? Tak czy inaczej, wedle analiz BETFAN także w 2022 r. w Sejmie nie pojawi się żaden nowy projekt ustawy, której skutki godziłyby w TVN, np. wymuszając zmiany w strukturze właścicielskiej. Bukmacher uważa także, że w przyszłym roku nie dojdzie do sprzedaży udziałów w spółce córce Discovery – Polish Holding Television – do której należy TVN.
Nadawca z Wiertniczej ma jednak przed sobą kolejne wyzwanie. W lutym 2022 r. kończy się koncesja dla innego jego kanału – filmowo-rozrywkowego TVN7. Wniosek o rekoncesję od miesięcy czeka na rozpatrzenie. Zdaniem bukmachera w tej sprawie decyzja KRRiT będzie analogiczna jak w przypadku TVN24, czyli TVN7 dostanie zgodę na dalsze nadawanie.
Czy rozstrzygnięcia, które typuje bukmacher, oznaczają koniec zamieszania wokół ustawy medialnej i niepokojów dotyczących struktury właścicielskiej mediów w Polsce? W październiku KRRiT zwróciła się do uprawionych organów, m.in. prezydenta i premiera, by zawnioskowały do Trybunału Konstytucyjnego o sprawdzenie konstytucyjności art. 35 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji, dotyczącego zasad przyznawania koncesji. Zdaniem BETFAN ten scenariusz się ziści i ustawa medialna trafi do Trybunału Konstytucyjnego. Sytuacja ta może prowadzić do kolejnej odsłony konfliktu między obozem rządzącym i mediami w Polsce.