Charmaine Hogan: Chcemy rozwijać odpowiedzialną grę, która działa
W ramach Tygodnia Odpowiedzialnej Gry mieliśmy możliwość porozmawiania z przedstawicielem partnera wydarzenia firmy Playtech. W jego imieniu wypowiedziała się Charmaine Hogan - Head of Regulatory Affairs w Playtech. Charmaine podzieliła się z nami doświadczeniami Playtecha w temacie odpowiedzialnej gry, ale także podobnych wydarzeń, które mają miejsce w innych krajach.
Jak ważna dla Playtecha jest odpowiedzialna gra?
Dobrze uregulowane rynki i możliwość wspierania naszych klientów odpowiedzialnymi, zrównoważonymi i dającymi rozrywkę produktami są dla nas kluczem. Odpowiedzialna gra powinien być zawsze najważniejszym celem dla regulatora i dla branży, która jest w centrum biznesu. Jako biznes, który szybko się rozwija, chcemy być zaangażowani, by podnosić standardy całej branży. Dla Playtecha Odpowiedzialna Gra jest kluczem w biznesie w którym chcemy być i czujemy, że branża chce tego samego. Jesteśmy technologicznym liderem w branży hazardowej i wierzymy, że zrównoważona przyszłość potrzebuje kontynuowania inwestycji w technologię. Ma to na celu uczynienia hazard bezpieczniejszym i przyjemniejszym dla klientów, którzy są w tym wszystkim najważniejsi. Bezpieczna gra jest aktualnie głównym i długoterminowym elementem strategii Playtecha. Poza słowami i poza zaangażowaniem, odzwierciedlają to inwestycje podjęte w ostatnich latach.
BetBuddy jest naszą platformą analityczną służącą bezpiecznej grze, zaprojektowana by dostarczać proaktywne i odbywające się w czasie rzeczywistym interakcje z graczami włączając w to spersonalizowane wiadomości podczas gry. Jest to podejście oparte w myśl zasady data-driven, które ma na celu wykrycie ryzykownych zachowań graczy już na wczesnym etapie.
Umożliwiając operatorom podjęcie interakcji z pojedynczymi graczami, możemy zachęcić ich do budowania długotrwałej relacji, która oparta jest na indywidualnym podejściu, zamiast próby szukania uniwersalnych zastosowań.
W 2020 roku zdecydowaliśmy się wspomóc kwotą 5 milionów funtów partnerów, którzy pomagają ludziom w lepszym funkcjonowaniu w sferze online i adaptują ich do lepszego samopoczucia i wytrwałości. Wsparcie zawiera w sobie finansowanie projektów badawczych i wspieraniu inicjatyw dostosowanych do bardzo specyficznych problemów – podnoszenie świadomości o problemach finansowych spowodowanych hazardem, dzieleniem się wiedzą i pomagającym opracować najlepsze praktyki, by pomóc narażonym klientom.
Byliśmy też pierwszym certyfikowanym podmiotem, który otrzymał zatwierdzenie GamCare B2B Safer Gambling Standard.
Jak połączyć odpowiedzialną grę z głównymi celami firmy zdefiniowanymi za pomocą mierzalnych KPI-ów?
To bardzo trafne pytanie, ale to wszystko może ze sobą współgrać. Podstawową kwestią jest to, gdzie my i cała branża chcemy być. W Playtech chcemy wspierać branże i przewodzić sektorowi, więc inwestujemy w rozwój technologicznych rozwiązań, bezpieczniejszą budowę gier i badania mogące doprowadzić do polepszenia rozwiązań w ramach odpowiedzialnej gry. Wyzwaniem nie tylko dla nas, ale dla całej branży, w mojej ocenie jest zrównoważony rozwój. Hazard online jest zaawansowany technicznie i innowacje są kluczem.
Playtech stworzył Playtech Protect jako część szeroskiego programu odpowiedzialnej gry, by połączyć odpowiedzialną grę, technologię, narzędzia, usługi i badania do przyszłych inwestycji w nową erę innowacji w odpowiedzialnej grze i ochronie gracza. Chodzi o technologiczne innowacje, oryginalność i dające rozrywkę treści w odpowiedzialnym środowisku. Dla nas są to filary działalności i charakterystyka historii Playtecha. Są wyzwania i jest odpowiedzialność.
Chcemy rozwijać odpowiedzialną grę, która działa. Musi to być poparte próbami w praktyce i skupione na indywidualnych graczach. Każdego roku uruchamiamy przeszło 80 nowych produkcji, wariantów i ciągłych rozwiązań w ulepszaniu produktu, który oferujemy. Technologia pozwala nam ulepszać gry chociażby w postaci lepszego oznaczania gier czy wprowadzania nowych funkcjonalności, więc dlatego badania stanowią tu tak ważną rolę.
Z Twojej perspektywy jak zmieniła się odpowiedzialna gra na przestrzeni ostatnich lat? Widzisz jakieś ciekawe benchmarki w branży?
To ewoluowało, co jest nieuniknione w dynamicznym środowisku online, gdzie innowacja jest kluczem. Przez te wszystkie lata również zauważamy zmiany dotyczące regulacji. Kiedy wcześniej pracowałam w Brukseli, większość krajów europejskich nie regulowała hazardu online. Również do nie tak dawna hazard był bardzo emocjonującym tematem, który nie pozwalał na otwartą debatę odnośnie tego, dlaczego regulacje są ważne i dlaczego odpowiedzialna gra jest tak istotna. Sprawiło to, że nie można było pomagać graczom, którzy potrzebowali pomocy. Oczywiście nie możemy oczekiwać, że już nigdy ten temat nie będzie budził emocji, ale nawet dziś, mniej mówi się o zakazie, a więcej o wprowadzaniu solidnych przepisów i gwarantując graczom odpowiednią ochronę, szczególnie dla grupy najbardziej narażonej. Ważne jest uświadamianie klientów na temat legalnej oferty na rynkach regulowanych połączonej z uwagą i edukacja na temat hazardu. Zalecenie UE z 2014 roku o ochronie klienta w tym obszarze zachęciło nas do prowadzenia działań edukacyjnych i podnoszących świadomość. To jest właśnie to, co zrobiliście w tym tygodniu!
W naszych bieżących staraniach w ramach odpowiedzialnej gry prowadzimy dialog z wieloma europejskimi regulatorami i innymi uregulowanymi lub regulującymi się krajami na całym świecie. Czy mogę to wreszcie powiedzieć? Ale tak, obserwujemy wprowadzenie wymogów dotyczących analizy behawioralnej i spersonalizowanej interwencji w Holandii, Francji, Hiszpanii i Niemczech. Jest to więc zmiana, która może okazać się bardzo skuteczna. Jest również duża grupa podmiotów w branży, która aktywnie inwestuje w odpowiedzialną grę. Używanie danych i technologii do lepszej zmiany i skupieniu się na indywidualnych graczach jest na pewno dobrym rozwiązaniem. Jako ludzie mamy różną charakterystykę, więc trzeba się bardziej skupić na indywidualnym podejściu.
Czy jest to ważne, by cała branża współpracowała w zagadnieniu odpowiedzialnej gry?
Odpowiedzialna gra podstępuje i wszyscy uczestnicy rynku powinni być zaangażowani. To nie tylko regulatorzy, operatorzy i dostawcy, ale także uczelnie, naukowcy i opieka zdrowotna powinni być w to zaangażowani. Byliśmy zaangażowani na tak wczesnym etapie jak to było możliwe razem z decydentami politycznymi, organami regulującymi i innymi lokalnymi podmiotami, które mają wpływ na kształtowanie przepisów. W moim odczuciu dzielenie się regulacyjnymi doświadczeniami, najlepszymi praktykami i własnymi naukowymi badaniami to najlepsze co możemy zrobić do stworzenia bardziej odpowiedzialnej i zrównoważonej branży.
Ciągle jest wiele przestrzeni na rozwój na tym polu. Wielu z nas robi bardzo dużo i podobnie bazując na indywidualnym podejściu. Powiedziałabym, że dotyczy to również organów regulacyjnych jeśli chodzi o wymianę praktyk i doświadczeń. Jako Playtech, jako dostawca, staramy się odgrywać naszą rolę. Promujemy wspólne podejście wśród wszystkich akcjonariuszy. Czujemy, że te wszystkie wysiłki są tego warte.
Istnieje wiele danych i spostrzeżeń na temat graczy, które hazard online może dostarczyć. To jest okazja, którą trzeba wykorzystać. Prowadzone są liczne badania i inicjatywy, ale często nie są one udostępniane. Współpraca jest ważna i chciałabym, żeby było tego więcej. Chciałabym widzieć nas wszystkich współpracujących jako partnerzy na tym polu we wspólnych celach. Playtech zobowiązuje się do publikowania swoich wyników badań, więc również zachęcamy do lepszego podejścia opartego na dowodach, danych i współpracy z kluczowymi podmiotami na rynku.
Czy mogłabyś podać kilka przykładów aktywności Playtecha w temacie odpowiedzialnej gry? Jak nad tym pracujecie?
Wcześniej wspomniałam o naszym podejściu do zrównoważonej przyszłości w tym zakresie. Teraz skupiamy się na trzech kluczowych staraniach w trzech obszarach, które wierzymy, że są kluczem: lepszym używaniu danych analitycznych dla większej spersonalizowanej ochrony gracza, wspieraniu, przewodzeniu i współpracy nad istotnymi badaniami do lepszego zrozumienia branży, produktów oraz zrównoważonego rozwoju w produktach i projektowaniu gier.
Finansowaliśmy i braliśmy udział w serii innowacji i programów służących większemu zrozumieniu odporności cyfrowej i zdrowia psychicznego. Na przykład w Wielkiej Brytanii współpracowaliśmy z fundacjami, które pomagają budować i zapewnić profesjonalną pomoc dla młodych osób, które mogły doznać negatywnych doświadczeń związanych z hazardem. Współpracowaliśmy też z Responsible Gambling Council of Canada by wspierać pierwszy taki artykuł naukowy opisujący wpływ hazardu online na cyfrowe samopoczucie.
Regularnie organizujemy briefingi badawcze. Na przykład wyniki badań wykazały, że sztuczna inteligencja potrafi być ponad dwudziestokrotnie bardziej skuteczna niż poprzednie kampanie oparte na wysyłaniu emaili. Obserwujemy, które cechy behawioralne mają największy wpływ w różnych modelach uczenia maszynowego BetBuddy. Przyjrzeliśmy się również strategiom zarządzania, funkcjonalnościom slotów i ich wpływu na gracza poprzez wydatki, czas gry, odrzucone depozyty czy samowykluczenia. Wszystkie te rzeczy są do znalezienia na naszej stronie internetowej. Nasza interwencja w czasie gry gracza jest kluczowa pod kątem prowadzonych przez nas starań.
Byliśmy również przy pracach związanych z projektowaniem gier i funkcji w Wielkiej Brytanii. Są to obecnie wymogi regulatora, które odzwierciedlają wymogi w Ontario (Kanada).
To tylko kilka przykładów naszych działań.
Polski Tydzień Odpowiedzialnej Gry to event, który dzieje się u nas po raz pierwszy w historii. Jak oceniasz tę inicjatywę?
Zawsze musi być ten pierwszy raz i Polski Tydzień Odpowiedzialnej Gry jest ważny. Tydzień Odpowiedzialnej Gry organizowany jest w wielu europejskich krajach, a teraz możemy do tego dodać Polskę. Są to wydarzenia, które dają możliwość podniesienia świadomości, edukacji i debaty. Mówiliśmy o tym, że branża szybko się rozwija, ale z drugiej strony środowisko regulacyjne musi dotrzymać kroku. Takie wydarzenia pozwalają pokazać wysiłki szerszej publiczności. Regulacje są kluczowe, a odpowiedzialna gra jest jedną z nich. Nie mogę się doczekać, by zobaczyć to wydarzenie w moim kalendarzu za rok i mam nadzieję, że znowu będziemy mieli okazję wspólnie porozmawiać na ten temat.
Rozmowa odbyła się w ramach Tygodnia Odpowiedzialnej Gry zorganizowanej przez Interplay. Partnerem wydarzenia są Totalizator Sportowy, Promatic, Playtech oraz Betcris