Kasyno 14 stycznia 2022

Crown Resorts trafi w ręce Blackstone? Pojawiła się nowa oferta

Grupa Blackstone przedstawiła nową propozycję przejęcia australijskiego operatora Crown Resorts, zwiększając swoją ofertę do około 8,87 mld AUS, co w przeliczeniu wynosi 6,46 mld USD. 

Nowa oferta

Najnowsza propozycja zakłada, że Blackstone zapłaci 13,10 USD za akcję Crown, co stanowi wzrost o 0,60 USD za akcję w porównaniu z poprzednią ceną oferty wynoszącą 12,50 USD. Przypomnijmy, że pierwsza oferta została odrzucona w listopadzie zeszłego roku. Wówczas Crown stwierdził, że to zdecydowanie za mała kwota, ale dodał przy tym, że jest otwarty na kolejne oferty.

Tym razem Crown zaoferowała również Blackstone możliwość dostępu do informacji niepublicznych, aby umożliwić grupie przeprowadzenie wstępnych badań due diligence w celu sformułowania zmienionej propozycji, która będzie już odzwierciedlała wartość firmy.

Po rozważeniu nowej oferty zarząd Crown  stwierdził, że w interesie akcjonariuszy jest dalsze angażowanie się w Blackstone na zasadzie niewyłączności. W związku z tym zapewni Blackstone możliwość sfinalizowania badania due diligence i negocjowania warunków umowy wdrożeniowej, tak aby firma mogła złożyć wiążącą ofertę.

Co się stanie gdy Blackstone złoży ostateczną ofertę?

Jeśli Blackstone złoży wiążącą ofertę w cenie nie niższej niż 13,10 USD za akcję, wówczas, z zastrzeżeniem umowy wdrożeniowej, Crown zapowiedział, że zarząd jednogłośnie zaleci akcjonariuszom głosowanie za tą propozycją.

Najnowsza propozycja podlega również dalszym warunkom, jak poprzednia oferta, w tym ostatecznemu zatwierdzeniu przez organy nadzoru kasyn w Wiktorii, Nowej Południowej Walii i Australii Zachodniej.

Inni zainteresowanie przejęciem Crown Resorts?

Crown Resorts przyciągnął również zainteresowanie wielu innych podmiotów. Otrzymał ofertę m.in. od konkurencyjnego operatora Star Entertainment Group dotyczącą fuzji. Łączna wartość transakcji miała wynieść 12,00 mld USD jednak Star wycofał swoją propozycję ze względu na obawy związane z trwającymi procesami regulacyjnymi Crown w Wiktorii.

Co więcej firma zajmująca się zarządzaniem alternatywnymi inwestycjami, Oaktree Capital Management, przedstawiła propozycję zapewnienia finansowania programu skupu akcji w wysokości do 3,00 mld USD, a następnie zwiększyła tę kwotę do 3,1 mld USD.

Warunki umowy z Blackstone

W propozycji Blackstone zawarta jest umowa wdrożeniowa dotycząca kwestii regulacyjnych Crown w Wiktorii, Australii Zachodniej i Nowej Południowej Walii, która określa warunki, takie jak niezbędne zgody odpowiednich sądów i organów nadzoru hazardowego.

W październiku zeszłego roku uznano, że Crown nie spełnia warunków do prowadzenia kasyna w Wiktorii po tym, jak stwierdzono, że dopuszczał się zachowań „nielegalnych, nieuczciwych, nieetycznych i wyzyskujących”. Firma wówczas nie straciła od razu licencji, ale musi przechodzić przez skomplikowany proces regulacyjny. Nic więc dziwnego, że ewentualni kupcy chcą się zabezpieczyć przed możliwymi problemami licencyjnymi.