Czy park rozrywki jest bezpiecznym miejscem?
Imponujące Roller Coastery i inne atrakcje potrafią wydobyć niepohamowany krzyk z naszego gardła. Jednak czy istnieje realne zagrożenie dla naszego zdrowia?
Każda osoba, która miała okazję przejechać się na kolejce górskiej z prawdziwego zdarzenia, doskonale pamięta to uczucie. Powolny wjazd wagoników na wyciągarce. Chwila zatrzymania na samym szczycie. Następnie kolejka w oszałamiającym tempie pędzi w dół ciągnięta siłą grawitacji. Na nasze ciało dodatkowe działają przeciążenia, które dostarczają niezapomnianych emocji. Kolejki dla najodważniejszych osób potrafią przerazić. Jednak czy w parku rozrywki może nam się stać krzywda?
Jak się okazuje, jedyną nieprzyjemnością często będzie szybka wizyta w toalecie, gdy przeciążenia na kolejce górskiej zadziałają na osobę o mniejszej wytrzymałości. Tragiczne wypadki w nowoczesnych parkach rozrywki praktycznie się nie zdarzają. Prawdopodobieństwo utraty życia w takim miejscu to jak jeden do ośmiuset milionów. Cztery razy większe prawdopodobieństwo nagłego zgonu wiąże się z lataniem samolotami. Natomiast poważniejsze incydenty stwarzające zagrożenie dla zdrowia przydarzają się raz na szesnaście milionów wizyt. Takie dane podaje International Association of Amusement Parks and Attractions. A zatem, w parku rozrywki możemy czuć się bardzo bezpiecznie.
Skąd biorą się mity o zabójczych kolejkach?
Na wyobraźnie ludzi wpłynęły przede wszystkim filmy oraz seriale ukazujące tragiczne wydarzenia w parku rozrywki. Duży wpływ miała również gra komputerowa Roller Coaster. Jeżeli zbudowana przez gracza kolejka była wadliwa, mogło dojść do wypadku, w którym ginęło kilkunastu gości wirtualnego parku. Takie błędy nie zdarzają się jednak w przypadku prawdziwych parków. Kolejka jest gruntownie testowana przed otworzeniem jej dla gości. Co więcej, park rozrywki nie przestaje działać wraz z godziną zamknięcia. Wtedy do akcji rusza ekipa inżynierów, która sprawdza funkcjonowanie kolejki oraz na biężaco usuwa nawet najdrobniejsze usterki.
W zdecydowanej większości przypadków winni goście parku
A jednak od czasu do czasu zdarza nam się przeczytać newsa o niebezpiecznym wydarzeniu w parku rozrywki. Jak się okazuje, w zdecydowanej większości przypadków winowajcą jest lekkomyślność gości. Do najpowszechniejszych „grzechów” zalicza się: Łamanie limitu wzrostu ustanowionego dla danej atrakcji, wchodzenie na teren zamknięty dla gości, nagrywanie filmików z szalonej przejażdżki na kolejce górskiej. W trzeciej wymienionej sytuacji telefon często wypada z ręki i w najlepszym przypadku zostaje zniszczony po upadku z dużej wysokości. W najgorszej, urządzenie może trafić inną osobę z dużą prędkością, takie sytuacje również się zdarzały. Dlatego też, w parkach rozrywki często natkniemy się na zakaz fotografowania i kręcenia filmów w trakcie przejażdżki.
Jednym z czynników bardzo rzadkich sytuacji zagrożenia w parku rozrywki jest samo zdrowie odwiedzającego. Z intensywnych atrakcji nie powinny oczywiście korzystać osoby chore na serce, a także kobiety w ciąży. Niekiedy niestety zdarzają się sytuacje, w których osoba nie zdaje sobie sprawy z istnienia zakamuflowanej wady serca. W zetknięciu z silnymi emocjami może dojść do tragedii. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, a mianowicie, raz na kilkaset milionów wizyt. Jeżeli jednak chcesz mieć absolutną gwarancję bezpieczeństwa w parku rozrywki, zawsze możesz zdecydować się proste badania, które ocenią pracę Twojego serca.