Ogolna 29 czerwca 2022

Dania: Segment online notuje spadki, branża rozrywkowa rośnie

Duńska branża zakładów i gier online zanotowała niewielkie spadki w pierwszym kwartale 2022 roku, w porównaniu do analogicznego okresu dwanaście miesięcy temu. Co ciekawe jednak cały sektor zanotował... spore wzrosty.

Online traci

Duński Urząd ds. Hazardu opublikował zestawienie według, którego przychody z zakładów spadły o 3,7% rok do roku, zaś w przypadku gier online mowa o spadku w wysokości 2,5% w tym samym okresie. W przypadku zakładów sportowych mowa o kwocie 567 milionów koron, czyli około 76,2 milionów euro. Z kolei gry online to przychodyy w wysokości 702 mln koron – 94,36 mln euro. Regulator rynku jest nieco zaskoczony spadkami z uwagi, że mowa o dwóch segmentach, które odczuły największe wzrosty od czasu liberalizacji rynku branży rozrywkowej w Danii.

Zakłady naziemne dają profity

Ogólnie jednak Dania mogła liczyć na wzrost w kontekście wszystkich gier hazardowych. Mowa tutaj o liczbach lepszych o 20,3% w skali rok do roku. To przekłada się na lepszy rezultat o 266 milionów koron. Łącznie gry hazardowe przyniosły 1,57 miliarda koron. Wzrost to głównie zasługa wkładu punktów naziemnych. W Kraju Hamleta jednak klienci nie ruszyli tłumnie do kolektur, tylko po prostu teraz odzyskali taką możliwość. Zimą ubiegłego roku gracze w Danii nie mogli korzystać z punktów naziemnych z powodu pandemii koronawirusa.

Gry na automatach dały przychody rzędu 241 milionów koron, zaś kasyna stacjonarne ledwie 65 milionów, lecz są one najmniejszym segmentem duńskiej branży rozrywkowej. Salony gier i kasyna były zamknięte przez pierwsze trzy miesiące ubiegłego roku, ale także w styczniu bieżącego roku.

Dania notuje duży wzrost

Warto dodać, że 2021 roku branża rozrywkowa w Danii zanotowała przychody w wysokości 9,6 mld koron. Dania zatem mogła liczyć na wzrost w wysokości 29,6% rok do roku! 35% tego rynku, a więc 3,4 miliarda koron dotyczyło loterii. Na kolejnych miejscach były kasyna online oraz zakłady sportowe. Pierwsze zgarnęły 29% rynku – 2,81 miliarda. Drugie 25% rynku, czyli 2,42 miliarda. 1/10 udziału miały automaty i kasyna stacjonarne, warte około miliarda koron.

***

W ubiegłym roku duński rząd ogłosił plan połączenia Danske Spil z Danske Klasselotteri, czyli firmą zajmującą się loteriami.

tagi:Dania

Dodaj komentarz