Ogolna 27 października 2022

Dlaczego operatorzy potrzebują zdjęcia dowodu osobistego?

Proces zakładania konta u bukmachera, czy operatora z innej gałęzi hazardu nie jest z reguły zbyt skomplikowany i wymaga uzupełnienia zaledwie kilku pól z podstawowymi informacjami. Sen z powiek wielu początkujących graczy spędza jednak konieczność przekazania operatorowi zdjęcia dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Wielu nie jest pewnych, dlaczego m.in. bukmacherzy wymagają udostępnienia tego typu danych i niepokoi się o to, czy są one przechowywane w sposób bezpieczny. Wszystkie te kwestie reguluje jednak polskie prawo, a operator przede wszystkim prosi o takie zdjęcia, ponieważ dba o to, by w rozgrywce nie uczestniczyły osoby niepełnoletnie, które są szczególnie narażone na uzależnienie od gier hazardowych.  

Dlaczego weryfikacja tożsamości jest konieczna?

W ramach obowiązującej w naszym kraju ustawy hazardowej, wszyscy licencjonowani polscy operatorzy zobowiązani są do weryfikacji tożsamości swoich klientów. Celem tego zabiegu jest przede wszystkim ochrona graczy i ograniczenie możliwości założenia konta u bukmachera osobom niepełnoletnim. Dodatkowo proces weryfikacji danych osobowych uniemożliwiać ma rejestrację na portalu operatora z wykorzystaniem tożsamości innych osób oraz zapobiegać związanym z tym nielegalnym działaniom, jak na przykład praniu brudnych pieniędzy.

Obecnie najlepszym sposobem weryfikacji tożsamości nowych klientów cały czas pozostaje zestawienie danych uzupełnionych podczas procesu rejestracji z tymi, znajdującymi się na dowodzie osobistym czy paszporcie. Być może w przyszłości proces ten zostanie usprawniony i operatorzy będą mieli możliwość sprawdzenia, czy osoba rejestrująca się na ich portalu rzeczywiście jest tym za kogo się podaje, z wykorzystaniem bardziej innowacyjnych technologicznych rozwiązań. Póki co jednak najłatwiejszą drogą ku temu niezmiennie pozostaje weryfikacja dowodu potwierdzającego tożsamość.

Zarówno ustawodawcom, jak i operatorom przyświeca jednak w tym wszystkim ważny cel, jakim jest ochrona graczy oraz osób niepełnoletnich. Dzięki procedurze weryfikacji tożsamości możemy mieć bowiem pewność, że nikt nie wykorzysta naszych danych w celach niezgodnych z prawem, a także, że osoby niepełnoletnie, szczególnie narażone na potencjalne uzależnienie od hazardu, nie będą mogły korzystać z usług np. zakładów bukmacherskich.

Zdjęcie dowodu a bezpieczeństwo

Inną kłopotliwą kwestią związaną z weryfikacją tożsamości przez operatorów jest także z pewnością bezpieczeństwo prywatnych danych. W dobie Internetu jest to szczególnie istotna kwestia, o której nagminnie przypominają specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa i nie tylko. W sieci o wiele łatwiej jest paść ofiarą oszustwa i nieostrożność w tym względzie rzeczywiście może sprawić, że poufne dane zostaną wykorzystane bez naszej wiedzy. Nieufność w sytuacjach, gdy firma prosi o kopię naszego dowodu osobistego, jest więc jak najbardziej naturalna, jednak w przypadku legalnych polskich podmiotów hazardowych, zupełnie bezpodstawna.

Warto podkreślić, że nasze dane, jak i udostępnione przez nas dokumenty są bezpieczne, o ile znajdują się w rękach licencjonowanych operatorów. Jednym z warunkiem otrzymania pozwolenia na działalność na polskim rynku jest bowiem wykazanie, że informacje personalne klientów przechowywane będą w sposób bezpieczny i nie zostaną w przyszłości wykorzystane.

Szara strefa nie dba o bezpieczeństwo graczy

Działalności bukmacherów, kasyn, czy salonów gier operujących w szarej strefie nie reguluje już jednak polskie prawo, w związku z czym nie zostali oni poddani procedurze weryfikacji dotyczącej sposobu przechowywania danych. Istotną kwestią jest także fakt, że na stronach polskich legalnych firm możemy znaleźć informacje opisujące w jaki sposób wykorzystane i przetwarzane są nasze dane osobowe. Operatorzy niezarejestrowani w Polsce nie są jednocześnie zobligowani do tego przez polskie prawo.

Jeśli jednak chcemy skorzystać z usług np. bukmachera, który znajduje się na liście licencjonowanych w naszym kraju operatorów, to o bezpieczeństwo udostępnionych przez nas dokumentów możemy być spokojni. Ustawa hazardowa, oprócz tego, że zobowiązuje bukmacherów do weryfikacji tożsamości graczy, obliguje ich także do przechowywania informacji w sposób, który uniemożliwi osobom trzecim dostęp do nich. W szczególnych przypadkach operator może poprosić nas również o przesłanie fotografii naszej twarzy oraz kartki z nazwą bukmachera i datą. Tego typu dodatkowa weryfikacja należy raczej do rzadkości, jednak także w tym przypadku możemy być pewni, że dostęp do przesłanych danych ma tylko firma, której działalność reguluje polskie prawo. Warto również pamiętać, że bukmacherzy decydują się na taki ruch z uzasadnionych powodów, a także po to, by chronić swoich graczy.

***

Rejestracja u bukmachera bez przesyłania zdjęcia dowodu tożsamości jest co prawda możliwa, ale wówczas konto ma jedynie charakter tymczasowy. Oznacza to, że korzystać z konta możemy tylko przez okres 28 dni, a jego funkcjonalność jest znacznie ograniczona. Gracz ma wyłącznie możliwość dokonywania depozytu oraz zawierania zakładów, jednak nawet w przypadku wygranej nie może on wypłacić środków na konto bankowe, aż do momentu przejścia pomyślnej weryfikacji tożsamości. Jeśli w przeciągu 28 dni nie uzupełnimy naszych danych o scan dowodu osobistego lub innego dokumentu, dostęp do konta zostanie zablokowany.

Podsumowując wysyłanie zdjęć dowodu osobistego do legalnych bukmacherów, a także kasyna online, czy rejestrując konto na stronie Lotto, by grać online w gry losowe jest konieczna, a także niezwykle bezpieczna. Wszystko to również jest uregulowane pod kątem prawnym. Niestety rejestrując się u operatorów z szarej strefy żadnych gwarancji gracz nie otrzymuje. Tym samym istnieje prawdopodobieństwo, że konto u takich podmiotów założą gracze nieletni, którzy są szczególnie narażeni na uzależnienie od hazardu.

Dodaj komentarz