Do Trybunałów!
– W ostatnim czasie kilku konstytucjonalistów wypowiedziało się negatywnie o zgodności ustawy hazardowej z ustawą nadrzędną. Jakie aspekty zostały przez nich poruszone i czy zarzuty co do konstytucyjności w jakimś przypadku pokrywały się ze sobą? –Jeszcze przed wejściem w życie już uchwalona dnia 19 listopada 2009 r. ustawa o grach hazardowych była tematem licznych krytycznych wypowiedzi konstytucjonalistów oraz innych znawców prawa, […]
– W ostatnim czasie kilku konstytucjonalistów wypowiedziało się negatywnie o zgodności ustawy hazardowej z ustawą nadrzędną. Jakie aspekty zostały przez nich poruszone i czy zarzuty co do konstytucyjności w jakimś przypadku pokrywały się ze sobą?
–Jeszcze przed wejściem w życie już uchwalona dnia 19 listopada 2009 r. ustawa o grach hazardowych była tematem licznych krytycznych wypowiedzi konstytucjonalistów oraz innych znawców prawa, zarówno z uwagi na tryb jej uchwalenia (aspekt proceduralny ustawy), jak i restrykcyjne rozwiązania, które wprowadziła (aspekt merytoryczny ustawy).
Niemal we wszystkich tych opiniach powtarzał się zarzut naruszenia w procesie legislacyjnym, konstytucyjnych zasad tworzenia prawa, wywodzonych z art. 2 Konstytucji RP, w szczególności: zasady państwa prawa, zasady rzetelnej i uczciwej legislacji, zasady tworzenia prawa przy uwzględnieniu dialogu społecznego, które to zasady wymuszają na prawodawcy stanowienie prawa w sposób i w trybie prawem przewidzianym (tryb procedowania nad ustawami przewidziany jest w Konstytucji RP i w uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej).
Niewątpliwie naruszeniem procedury stanowienia prawa, a więc i wyżej wymienionych zasad konstytucyjnych składających się na ideę demokratycznego państwa prawa, było zaniechanie przeprowadzenia rzetelnych konsultacji społecznych z adresatami uchwalanych norm prawnych oraz eksperckich analiz skutków społecznych i ekonomicznych nowych regulacji, a także niedochowanie wymogów jakie przewidziane są dla zmiany przepisów kodeksowych i przepisów ingerujących w prawa i wolności człowieka.