Loterie 15 marca 2022

[DUŻY NEWS] Licencja na UK National Lottery przyznana czeskiej grupie Allwyn

Czeski operator Allwyn zdobył licencję na prowadzenie brytyjskiej National Lottery. 

Komisja ds. Hazardu oświadczyła we wtorek, że Allwyn, wcześniej znany jako Sazka, został wyznaczony jako „preferowany kandydat” do prowadzenia loterii, gdy wygaśnie obecna licencja w 2024 roku. Tym samym po raz pierwszy za obsługę National Lottery nie będzie odpowiadała Camelot.

Kto walczył o licencję?

Z największych firm wspomniany Camelot, włoski operator loterii Sisal i potentat medialny Richard Desmond. Ostatecznie zwyciężył Allwyn, ale Camelot został wyznaczony jako kandydat rezerwowy. Jeśli więc Allwyn nie będzie w stanie zrealizować kontraktu, to w jego miejsce pojawił się Camelot.

Naszym priorytetem było przeprowadzenie konkursu, który przyciągnie silne grono kandydatów. Po otrzymaniu największej liczby zgłoszeń od 1994 roku  jasne jest, że cel ten udało się nam osiągnąć – powiedział Andrew Rhodes, dyrektor generalny komisji.

Konflikt na Ukrainie, a licencja

Komisja zaznaczyła, że jest zadowolona, ​​iż ​​żaden wniosek nie został objęty sankcjami związanymi z konfliktem na Ukrainie, po tym, jak okazało się, że właściciel Sazki, czeski biznesmen Karel Komarek, prowadził gazową spółkę joint venture z rosyjskim koncernem energetycznym Gazprom.

Przypomnijmy, że licencja na National Lottery stanowi jeden z najbardziej lukratywnych kontraktów rządowych oferowanych w Wielkiej Brytanii. Warto podkreślić również, że jest jedną z największych loterii na świecie. Potwierdza to fakt, że do marca 2021 Camelot osiągnął sprzedaż w wysokości 8,3 miliarda funtów.