Dziś poznamy laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego! Totalizator Sportowy zaprasza do oglądania finałowych koncertów
Trwają koncerty finałowe w ramach XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Dziś ostatni dzień zmagań finalistów, a późnym wieczorem 20 października jury konkursu ogłosi nazwiska laureatów tej edycji. Do śledzenia tego największego muzycznego święta zaprasza Totalizator Sportowy, Partner Główny konkursu oraz największy mecenas sportu i kultury w Polsce.
W finałowej fazie XVIII Konkurs Chopinowskiego znalazło się aż 12 uczestników reprezentujących 10 krajów. Wśród nich jest także dwóch Polaków – Jakub Kuszlik oraz Kamil Pacholec – a także reprezentanci Chińskiego Tajpej, Japonii, Włoch, Kanady, Słowenii, Hiszpanii, Rosji, Armenii oraz Korei Południowej. Finaliści występują od 18 do 20 października i prezentują wybrany koncert fortepianowy Fryderyka Chopina: e-moll op. 11 lub f-moll op. 21. Na tej podstawie jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń dokona ostatecznego wyboru zwycięzców. Warto dodać, że w historii konkursu nie zawsze przyznawano nagrody za I lub kolejne miejsca; miały również miejsce wyróżnienia ex aequo. Uroczyste ogłoszenie laureatów, wyróżnień oraz przyznanie nagród specjalnych odbędzie się podczas pierwszego konkursu laureatów, 21 października 2021 roku.
Totalizator Sportowy, Partner Główny XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, zaprasza wszystkich miłośników muzyki wielkiego kompozytora do wspólnego śledzenia finałowych zmagań konkursowych. Strefa Melomana mieści się na warszawskim Podzamczu (Multimedialny Park Fontann). Codziennie odbywa się tam transmisja koncertów finałowych (otwarcie strefy od godz. 17), a od 21 października do 23 października także koncertów laureatów (otwarcie strefy od godz. 18).
– Konkurs Chopinowski to pod każdym względem najbardziej prestiżowe wydarzenie muzyczne w naszym kraju i jeden z najważniejszych tego typu konkursów na świecie. Totalizator Sportowy jest niezwykle dumny z tego, że może wspierać te wyjątkowe zmagania już po raz drugi, byliśmy bowiem wcześniej Partnerem Głównym XVII Konkursu Chopinowskiego. Chcemy być tam, gdzie odbywa się szlachetna rywalizacja – czy to na arenach sportowych, czy wśród najlepszych pianistów światowej klasy, którzy również walczą przecież o złoto, srebro i brąz – mówi Magdalena Kopka-Wojciechowska, Członek Zarządu Totalizatora Sportowego.
Totalizator Sportowy gra dla kultury – atrakcje w Warszawie
Z okazji trwającego XVIII Konkurs Chopinowskiego Totalizator Sportowy zaangażował się w promocję tego wyjątkowego wydarzenia odbywającego się co pięć lat w Warszawie. Na Dworcu Centralnym w Warszawie zamontowano muzyczną niespodziankę – grające schody, na których podróżni mogą skomponować własną melodię. Trwają również aktywacje w warszawskich galeriach handlowych, gdzie rozbrzmiewają utwory Fryderyka Chopina grane na żywo przez uzdolnionych pianistów. Nadchodzących recitali można wysłuchać, odwiedzając centra handlowe: Westfield Arkadia (22 października, 17:30-20:30), Galeria Północna (22 października, 17:30-20:30), Galeria Mokotów (23 października, 12:00-15:00), Blue City (23 października, 12:00-15:00).
„Chopin w liczbach”
XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina zbiegł się także w czasie z premierą publikacji „Chopin w liczbach”. To owoc współpracy Totalizatora Sportowego z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Publikacja w ciekawy sposób przedstawia znaczenie 49 liczb w życiu kompozytora – odpowiadają one 49 liczbom, spośród których losowana jest najpopularniejsza gra liczbowa w Polsce, Lotto. Wydawnictwo można odebrać podczas koncertów w Filharmonii Narodowej, odwiedzając wyżej wymienione centra handlowe podczas recitali lub pobrać w formacie PDF ze stron Totalizatora Sportowego.
Współpraca z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina
Współpraca Totalizatora Sportowego z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, największym Centrum Chopinowskim na świecie, trwa nieprzerwanie od 2015 roku. Jest realizowana na wielu polach, ponieważ szeroka działalność Instytutu obejmuje zarówno wydarzenia muzyczne poświęcone utworom pianisty (m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”, „Koncerty Urodzinowe” czy Konkursy Chopinowskie), jak i miejsca, z którymi jego postać była bezpośrednio związana – Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli. Wspieranie tych miejsc łączy się także z zakupem do muzeum chopinianów, m.in. rękopisu pieśni „Wiosna”. Warto także dodać, że w 2018 roku marka LOTTO sponsorowała pierwsze w historii Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina wydarzenie o charakterze ściśle związanym z wykonawstwem historycznym – I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.