EGR Power 50 – 2021. W górę firmy operujące na polskim rynku
Od ponad 18 lat EGR publikuje coroczne podsumowanie globalnego rynku gier hazardowych online, w którym znajduje się lista najpotężniejszych graczy w branży. Po raz kolejny w najlepszej 50 znalazły się aż cztery firmy, które znamy z polskiego rynku branży hazardowej. Co najważniejsze większość z nich zanotowała awans w rankingu o kilka pozycji. Najwyższy skok z całej stawki ponownie zaliczył Superbet, który coraz lepiej radzi sobie na naszym rodzimym rynku.
Rok po pandemii
Jak zwykle na ranking i miejsca danych firm w zestawieniu EGR wpłynęły fuzje i przejęcia na światowym rynku branży hazardowej. W tym roku zawahania wśród czołowych firm były mniejsze, niż przed rokiem, ale choć Flutter Entertainment zdołał utrzymać pierwszą lokatę, tak na drugie miejsce awansował Entain. Tym samym Bet365 spadł na trzecie miejsce, co jest kolejnym dowodem na fakt, że brytyjska firma nie jest już największym hegemonem na światowych rynkach. Do tego miana konkuruje jednak coraz mocniej DraftKings, który jeszcze rok temu był poza TOP 10, a teraz znalazł się tuż za podium.
Przed rokiem na wyniki mocno wpłynęła pandemia koronawirusa, która wywołała ogromny kryzys w branży. Restrykcje wprowadzone w związku z pandemią na całym świecie przyniosły bowiem znaczące zmiany w zachowaniu konsumentów, ale także pobudziły zwiększoną czujność w zakresie „Bezpiecznej Gry”. Spowodowało to wprowadzenie ograniczeń reklamowych, czy limity depozytów dla graczy. A to nie wszystko, gdyż wpływ na wyniki miało również zamrożenie niemal wszystkich rozgrywek sportowych na około dwa miesiące miesiące w okresie od marca do drugiej połowy maja 2020 roku.
Tym razem rozgrywek sportowych praktycznie nikt nie zamroził, ale restrykcje dotyczące limitów pozostały w wielu krajach. Firmy musiały radzić sobie w zupełnie nowych okolicznościach na wielu rynkach, a przewagę zyskali ci najbardziej elastyczni, którzy najszybciej potrafili dostosować swój produkt do nowych realiów.
Na trendy rynkowe, a co za tym idzie na tegoroczną listę, wpłynął również dalszy wzrost sektora branży hazardowej w USA. Bez wątpienia ten aspekt będzie również ważny w kolejnych latach.
Kolejny rekordowy awans Superbetu
Przed rokiem Superbet awansował aż o 17. pozycji w rankingu EGR, co było rekordem. Nie inaczej jest tym razem. Rumuńska firma awansowała bowiem aż o 12. pozycji i ostatecznie uplasowała się na 16. miejscu. Tym samym w dwa lata firma działająca także na naszym rodzimym rynku awansowała o 29. pozycji.
Środki pozyskane z funduszu inwestycyjnego Blackstone otworzyły Superbetowi wiele możliwości na rozwój i akwizycję. Rumuński operator kontynuował przejęcie kasyna online Lucky7 w 2020 roku. Zapewnił sobie również umowę zakupu 100% udziałów w belgijskim operatorze Napoleon Sports & Casino od Waterland Private Equity Investments w lipcu tego roku. Przejęcia Superbetu są bardzo istotne, ponieważ pokazują, że firma ma na celu ekspansję poza centrum Europy Środkowo-Wschodniej.
Przypomnijmy, że w Polsce Superbet rozpoczął swoją działalność od rynku stacjonarnego, dopiero później przyszedł ich debiut online, stale inwestując przy tym w rozwój w innowacyjność produktów i oferowanych usług. W drugiej połowie października 2019 roku Superbet otrzymał licencję od polskiego Ministerstwa Finansów na urządzanie zakładów wzajemnych przez sieć Internet. I to właśnie w sieci online Superbet radzi sobie na polskim rynku coraz lepiej.
W górę firmy operujące na polskim rynku
Przypomnijmy lokaty firm, które działają na naszym rynku.
12. Fortuna Entertainment Group (-)
14. Betclic Everest Group (+1)
16. Superbet (+12)
19. STS Gaming Group (+2)
Najwyżej w zestawieniu uplasowała się Fortuna Entertainment Group, która utrzymała swoją pozycję z zeszłego roku. W Polsce Fortuna jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm bukmacherskich, ponieważ działa tutaj od wielu lat.
Zmianę w pozycji Fortuny mogłaby przynieść potencjalna sprzedaż na rzecz innej grupy hazardowej. W branży na ten moment mówi się najwięcej o Flutterze oraz Sazka. Taka transakcja pomogłaby w dużym stopniu rozszerzyć portfolio i wzmocnić lub nawet zbudować pozycję w tej części Europy.
Betclic Everest Group, który w rankingu EGR awansował o jedną pozycję względem roku poprzedniego (15) licencję na polski rynek jako BEM otrzymał 26 września 2018 roku. Pomimo tego, że Betclic jest liderem na rynkach w Portugalii czy Francji, w Polsce sporymi nakładami inwestycyjnymi musi na nowo budować swoją pozycję. Jest jednak pierwszą firmą poza STS-em i Fortuną, która po nowelizacji ustawy z 2017 roku przekroczyła udziałami rynkowymi poziom 10%.
Na polskim rynku STS ciągle jest liderem, chociaż wcześniej wspomniany Betclic i Superbet rosną w udziały rynkowe. Regularne wzrosty wykazuje również Betfan, który pomimo braku przynależności do dużej grupy hazardowej, radzi sobie na polskim rynku bardo dobrze. Z kolei inny duży brand szykuje się do uruchomienia swojej działalności operacyjnej. Mowa tu o marce Betway, która przynależy do Super Group (notowana w tym roku na liście EGR na 15 miejscu).
STS w piątek 10 grudnia STS zadebiutował na warszawskich parkietach GPW. Debiut był udany, ponieważ na otwarciu sesji kurs akcji STS Holding wyniósł 23 zł, czyli tyle, ile w pierwszej ofercie publicznej (IPO). Następnie po kilku minutach cena akcji wzrosła do dwóch procent. Później było jeszcze lepiej, ponieważ po prawie 2,5 godzinach handlu akcje zdrożały o 4,95 procent, do 24,14 złotych.
Kryteria oceny
Jak zwykle EGR oceniając kierowało się standardowym szablonem. Tym samym firmy były oceniane na podstawie ich międzynarodowego zasięgu, strategii i wpływu na rynek. A także przywództwa w branży i wyników finansowych. W przypadku tych ostatnich kryteriów EGR Power 50 opiera się w dużej mierze na wyliczeniach firmy BDO, która jest jedną z największych na świecie w dziedzinie księgowości i doradztwa biznesowego w sektorze gier hazardowych.
Nieuczciwa rywalizacja
Warto odnotować, że polski rynek tworzy duże możliwości rozwoju i firmy, które na nim operują, mogą osiągnąć wymierne korzyści, czego dowodem jest również sam ranking. Część firm i całych grup hazardowych takich jak Betsson czy Kindred również operują na polskim rynku, ale pozostając w szarej strefie. Nie posiadają oni zezwoleń i licencji na świadczenie gier na terenie Polski (mowa tu o zakładach bukmacherskich jak i kasynie online) ani nie odprowadzają podatku od gier, jakim obciążeni są legalnie działający operatorzy. Tego typu postawy powinny być piętnowane nie tylko w Polsce, ale również w skali całej branży europejskiej i światowej.