E-Sport 23 września 2020

Esportowcy zagrali dla Białorusi w turnieju #GramyDlaBiałorusi

21 września w Międzynarodowy Dzień Pokoju na Świecie rozegrany został esportowy turniej #GramyDlaBiałorusi. Udział w nim wzięło osiem europejskich drużyn grających w grę CS:GO i rywalizujących ze sobą w imię zasad fair-play, a ich zmagania śledziło ponad 150 tys. widzów. Akcję wsparło grono influencerów, a w sieci nadal trwa zbiórka na rzecz Fundacji Białoruski Dom. Partnerem Głównym akcji jest Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO.

Dobiegł końca pełen emocji turniej #GramyDlaBiałorusi, będący częścią oddolnej inicjatywy środowiska esportowego. Rozegrany turniej charytatywny miał na celu wsparcie Fundacji Białoruski Dom, która od wielu lat wspiera działania na rzecz demokracji i praw człowieka oraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. Rozgrywkom towarzyszy zbiórka charytatywna trwająca również po zakończeniu turnieju. Strona informacyjna oraz przekierowanie do składki znajdują się pod adresem: https://playforbelarus.eu/pl/gramy-dla-bialorusi/. Ponadto akcja będzie miała swoją kontynuację w serwisie TikTok, na którym wystartował hashtag challenge #PlayForBelarus.

Transmisja wydarzenia przeprowadzona była w wielu językach – oprócz polskiego dostępne były relacje w języku angielskim, białoruskim, rosyjskim, węgierskim, portugalskim, holenderskim, niemieckim oraz hiszpańskim. Dzięki temu turniej mogli śledzić kibice z całej Europy, co przełożyło się na dużą oglądalność widowiska – przyciągnęło przed ekrany ponad 150 tys. widzów. Rozgrywki śledzono przez 70 122 godziny, a informacja o akcji dotarła łącznie do prawie 11 mln osób. #PlayForBelarus podbił media społecznościowe, generując ponad 1,4 mln wyświetleń informacji o akcji.

W rozgrywkach #GramyDlaBiałorusi udział wzięło osiem europejskich zespołów pochodzących z Polski, Białorusi, Węgier, Niemiec, Portugalii oraz Wielkiej Brytanii, reprezentujących zasady zdrowej rywalizacji, w której wzajemny szacunek oraz zasady fair-play są nadrzędnymi wartościami. Pula nagród turnieju wynosiła 150 000 PLN, z czego 50 000 PLN zasiliło bezpośrednio składkę na rzecz Fundacji Białoruski Dom. O pozostałą kwotę toczyła się gra, w której pierwszą nagrodę zdobyła pochodząca z Niemiec drużyna Sprout, a drugie miejsce zajęła białoruska formacja Nemiga.

Inicjatywa została wsparta przez wielu influencerów, nie tylko gamingowych, którzy nie pozostają obojętni na losy narodu białoruskiego. Poparcia dla akcji udzielili Piotr ‘izak’ Skowyrski, Damian ‘Nervarien’ Ziaja, Robert Burneika, Karol Paciorek i wielu innych.

Organizatorem wydarzenia była Agencja gamingowa Fantasyexpo, a Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO był Partnerem Głównym. Udział w wydarzeniu jest naturalną kontynuacją wsparcia esportu. Totalizator Sportowy jest nie tylko jednym z głównych mecenasów polskiego sportu, lecz także esportu, będąc m. in. Partnerem Tytularnym Dywizji Profesjonalnej oraz Partnerem Głównym Polskiej Ligi Esportowej. Dodajmy także, że Totalizator Sportowy jest Partnerem Głównym koncertu #SolidarnizBiałorusią, który odbędzie się 26 września na PGE Narodowym.