Bukmacherka 23 czerwca 2020

Facebook usunął profile nielicencjonowanych norweskich operatorów

Na prośbę krajowego regulatora (Lotteritilsynet) gigant mediów społecznościowych Facebook, usunął 36 profili promujących nielicencjonowanych operatorów gier hazardowych w Norwegii. 

Prośba norweskiego regulatora

Norweski regulator skierował prośbę do Facebooka, ponieważ uznał, że nielegalni operatorzy promowali się przez ten portal społecznościowy.

Treść na stronach ww. bukmacherów była w języku norweskim, przez co zachęcała obywateli tego kraju do założenia konta w firmach działających w szarej strefie, co zdaniem norweskiego regulatora oznaczana złamanie prawa.

Liczne nieprawidłowości

Norweski regulator zauważył również, że operatorzy działali niezgodnie z zasadami Facebooka, ponieważ bukmacherzy muszą posiadać odpowiednie licencje na oferowanie zakładów wzajemnych, by prowadzić w tym kraju marketing za pośrednictwem Facebooka.

Konta Coolbet na Facebooku promujące Kommunepoker i Vennepoker, a także profile związane z ComeOn, Guts, Norgesautomaten, Vera & John i Pokio zostały już usunięte przez Facebooka.

Jak wygląda rynek hazardowy w Norwegii?

Obecnie w Norwegii monopol na oferowanie usług hazardowych przez internet posiada Norsk Tipping.

Nie mam wątpliwości, że nielicencjonowani operatorzy naruszyli wytyczne Facebooka. Wielu Norwegów korzysta z Facebooka, dlatego poprzez marketing na tym portalu łatwo zachęcić ludzi do gry na nielegalnych stronach. Jesteśmy zadowoleni, że największy portal społecznościowy na świecie postanowił usunąć konta, na których były reklamowane nielegalne strony hazardowe – powiedział Monica Alisøy Kjelsnes, starsza doradca i prawniczka Lotteritilsynet.

Kjelsnes zauważyła również, że należy zrobić jeszcze więcej, by wygrać walkę z nielicencjonowanymi firmami. Bukmacherzy z szarej strefy wykorzystują bowiem także inne kanały promocji, by dotrzeć do graczy. Prawniczka wymieniła tutaj takie kanały jak telewizję, strony internetowe, czy publikowanie komunikatów prasowych.