Ogolna 6 grudnia 2022

FL Entertainment odnotowało wzrost przychodów z zakładów sportowych

Spółka FL Entertainment, która działa w branży mediów oraz zakładów, odnotowała wzrost przychodów z zakładów sportowych online o 5,7% w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy roku finansowego 2022. 

Wzrost przychodów FL Entertainment

Po wejściu na rynek w lipcu, FL Entertainment to nowa nazwa połączonej działalności utworzonej w wyniku fuzji ze specjalną spółką Pegasus Entrepreneurial Acquisition Company Europe. Umowa o połączeniu obejmowała wszystkie spółki zależne Betclic Everest, w tym bet-at-home, a także dotyczyła firmy zajmującej się produkcją telewizyjną Banijay, która najpierw połączyła się z Betclic.

– FL Entertainment zapewnił silny wzrost przychodów grupy w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2022 roku wykazując wysoką rentowność i generowanie spółki. Nasza działalność w zakresie zakładów sportowych i gier online również wypadła bardzo dobrze. Odnotowaliśmy znakomity wzrost zysków, który był napędzany przez platformę cyfrową i szczupłą strukturę kosztów – powiedział szef FL Entertainment, François Riah.

Przytaczając liczby, przychody z zakładów online w okresie dziewięciu miesięcy 2022 roku od stycznia do końca września wyniosły 591 mln euro (508,6 mln funtów/ 617,1 mln dolarów). Oznacza to wzrost z poziomu 559,1 mln euro w analogicznym okresie ubiegłego roku. Obejmuje to 477,1 mln euro z operacji w zakładach sportowych, co stanowi wzrost o 7,1% w ujęciu rok do roku.

Spadek o 6,5% zanotowały przychody z kasyna, które wyniosły 71,8 mln euro. O 8,7% wzrosły za to przychody z pokera online, które sięgnęły 34,9 mln euro. Inne przychody z działalności tego obszaru wzrosły o 56,8% do 7,2 mln euro.

Skorygowana EBITDA wzrosła o 17,% do 446,4 mln euro, a marża sięgnęła poziomu 16,5%. Strata przed opodatkowaniem wyniosła 35,1 mln euro w porównaniu z 14,2 mln euro zysku w poprzednim roku. FL Entertainment zapłaciło 40,3 mln euro podatku pozostawiając stratę netto w wysokości 75,4 mln euro. Jest to znacznie większa kwota, niż w ubiegłym roku, kiedy wyniosła ona 1,8 mln euro.

FL Entertainment zaznaczył także, że po wyłączeniu kosztów restrukturyzacji (99,5 mln euro) oraz kosztów długoterminowego planu motywacyjnego (104,7 mln euro), a także uwzględnieniu pozostałych przychodów finansowych (81,1 mln euro) pozostało z zyskiem netto w wysokości 209,8 mln euro. Daje to w sumie wzrost wysokości 15,4% w ujęciu rok do roku.

Wzrost przychodów w Betclic, spadek w bet-at-home

Jak podkreśliło FL Entertainment, przy stałych kursach wymiany walut i wyłączeniu działalności bet-at-home w niektórych jurysdykcjach, przychody wzrosły o 13% w ujęciu rok do roku. W tym samym okresie wyższe o 15% okazały się przychody Betlcic, tymczasem bet-at-home zanotowało spadek aż o 11%.

Przypomnijmy, że bet-at-home ma za sobą bardzo trudny rok. We wrześniu operator ostrzegał przed zwiększonym ryzykiem niewystarczającej płynności, aby wypełnić zobowiązania finansowe w terminie. Duży wpływ miało na to wykluczenie z rynku w Austrii. Z kolei w lipcu bieżącego roku bet-at-home zakończył działalność także w Wielkiej Brytanii.  To pokłosie działań, jakie podjęła komisja ds. hazardu, która zawiesiła licencję bukmachera. Było to efektem podejrzeń dotyczących dopuszczenia się do pewnych zaniedbań związanych z odpowiedzialnością społeczną oraz przeciwdziałaniem praniu pieniędzy. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Dodaj komentarz