Ogolna 5 maja 2020

Flutter Entertainment połączył się z The Stars Group

Już w 2018 roku “The Sunday Times” informował, że Flutter Entertainment, właściciel m.in. Paddy Power, Betfair i  Sportsbet planował połączyć się ze Stars Group. Wówczas do fuzji jednak nie doszło, ale rozmowy tak naprawdę nie zostały zerwane. Były kontynuowane przez wiele miesięcy i zakończyły się sukcesem. Największa fuzja w historii branży hazardowej doszła do skutku dziś, ponieważ  Flutter Entertainment ogłosił zakończenie przejęcia i połączenia z The Stars Group (TSG).

Długie negocjacje zakończone sukcesem

W wyniku wielkiej fuzji, uzgodnionej po raz pierwszy w październiku 2019 r., Flutter kupił wszystkie udziały w TSG i przyłączył się do operatora, a tym samym stworzył giganta z przychodami w skali roku sięgającym 4,7 miliarda dolarów.

Powiększony wyemitowany kapitał zakładowy Flutter, stanowiący 143 976 624 akcji zwykłych, został wpuszczony na listę premium Official List of the Financial Conduct Authority dziś o 08:00 rano. Akcje zostały również dopuszczone do oficjalnej listy Euronext Dublin i są przedmiotem obrotu na Głównym Rynku Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Nowy zarząd

Po sfinalizowaniu fuzji były dyrektor naczelny Tipico, Jan Bolz i dyrektor ds. Telekomunikacji Emer Timmons ustąpią ze swoich dyrektorskich funkcji w celu zbudowania nowej struktury. W ten sposób do zarządu Flutter dołączy szereg dyrektorów Stars Group, a jego były prezes Dave Gadhia zostanie wiceprezesem nowej spółki. Natomiast Rafi Ashkenazi, były dyrektor generalny Stars, zostanie dyrektorem wykonawczym, obok byłego szefa Sky Betting & Gaming, Richarda Flinta, oraz Alfreda Hurleya, Davida Lazzarato i Mary Turner.

Wszystkie powyższe zmiany stanowisk zostały już zaakceptowane i niebawem wejdą w życie.

Jak doszło do fuzji?

Jak już wcześniej informowaliśmy negocjacje trwały od dwóch lat, a prawdziwy przełom nastąpił w październiku zeszłego roku.

W ubiegłym miesiącu akcjonariusze posiadający 99,2% kapitału zakładowego Flutter głosowali za połączeniem obu firm. Podobnie zrobili akcjonariusze TSG, którzy również zdecydowanie poparli umowę. Ponadto w zeszłym tygodniu Flutter potwierdził, że uzyskał wszystkie odpowiednie zezwolenia regulacyjne, by umowa mogła być zrealizowana.

Jak będzie działała firma po fuzji?

Przypomnijmy, że działalność TSG obejmuje wiele głównych marek, w tym Sky Betting and Gaming, PokerStars, Full Tilt, Fox Bet i BetEasy. Po fuzji wszystkie te marki będą stanowić część połączonej działalności. Flutter podkreślił, że nadal będzie stosować federalny model operacyjny, w którym każdy regionalny oddział firmy ma pewien stopień niezależności, a nie strategię określoną przez kierownictwo całej grupy. Zdaniem ludzie decyzyjnych w Flutter taki model jest odpowiedni, ponieważ każdy rynek rządzi się swoimi sprawami. Zachowany zostanie przy tym oczywiście dostęp do zasobów całej grupy.

Początkowo nowy biznes zostanie podzielony na pięć segmentów sprawozdawczych, w tym TSG International, z wyłączeniem bieżącej działalności w USA oraz Sky Betting and Gaming. Pozostałe segmenty będą obejmować Paddy Power Betfair (Paddy Power online, Betfair, Adjarabet, Paddy Power sprzedaż detaliczna i działalność B2B); jak również Australię (Sportsbet i BetEasy); oraz USA (FanDuel Group i wszystkie operacje TSG w USA, w tym Fox Bet).

Fuzja oznacza, że na rynku pojawił się gigant na skalę światową. Nowy operator posiada bowiem firmy na tak wiodących rynkach, jak hiszpański, włoski i niemiecki. Łącznie ma około czterech milionów klientów na 100 międzynarodowych rynkach.