Bukmacherka 21 marca 2024

Fortuna w innych rękach? Penta Investments sonduje sprzedaż grupy

autor: redakcja
Grupa inwestycyjna Penta Investments rozważa sprzedaż swojego operatora zakładów i gier Fortuna Entertainment Group. Firma (FEG) w tym celu rozpoczęła już współpracę z gigantem usług finansowych JPMorgan. Wszystko po to, żeby ocenić różne strategiczne opcje związane z ewentualną sprzedażą.

Fortuna Entertainment Group, słynąca z rozległej działalności obejmującej Czechy, Słowację, Polskę, Rumunię i Chorwację, może być wyceniana na imponującą kwotę sięgającą nawet 2 miliardów euro. To wyraźnie podkreśla znaczenie oraz wpływ, jakie Fortuna aktualnie posiada na lokalnym rynku zakładów bukmacherskich.

Proces wyceny znajduje się obecnie na wstępnym etapie, a Penta Investments przewiduje rozpoczęcie sprzedaży w późniejszym terminie. Prawdopodobnie będzie to miało miejsce pod koniec trzeciego kwartału tego roku.

Ten ruch świadczy o zaangażowaniu Penty w szczegółowe badania wielu możliwości dla przyszłego rozwoju franczyzy, mając na celu przede wszystkim zrównoważony wzrost i generowaniu długoterminowej wartości – stwierdził w rozmowie z agencją Reuters rzecznik Penta Investments.

Analitycy JPMorgan na razie odmówili komentarza w tej sprawie. Z kolei Fortuna nie odpowiedziała na prośby o odniesienie się do tematu.

Przewiduje się, że potencjalnymi oferentami Fortuny okażą się europejscy operatorzy gier hazardowych i firmy private equity posiadające aktywa w tej branży. Jej roczny zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją (EBITDA) wyniesie w tym roku około 200 milionów euro. To sprawia, że Fortuna jest łakomym kąskiem dla potencjalnych kontrahentów.

Dyskusje na temat sprzedaży pojawiły się po tym, jak na wyceny sektora gier hazardowych wpłynęły zmiany regulacyjne w Wielkiej Brytanii i Irlandii, wynikające z wysiłków rządów tych państw zmierzających do ograniczenia hazardu w Internecie.

Wpływ wyższych kosztów finansowania zewnętrznego na zadłużenie niektórych większych operatorów wynikające z przejęć, również ciąży na spółkach. Notowana na brytyjskiej giełdzie spółka Entain (ENT.L), także sonduje sprzedaż aktywów należących do przedsiębiorstwa. Przypomnijmy, że Entain kilka miesięcy temu wykupił polskiego bukmachera STS.

Penta wycofała Fortunę z giełd w Pradze i Warszawie w 2018 roku po wykupieniu pozostałych akcjonariuszy za pośrednictwem swojej spółki zależnej Fortbet, zajmującej się również hazardem.

Czesko-słowacka grupa private equity została założona w 1994 roku i zarządza aktywami o wartości 14 miliardów euro. Koncentruje się na długoterminowych inwestycjach w opiekę zdrowotną, usługi finansowe, produkcję, handel detaliczny, media oraz nieruchomości.

Dodaj komentarz