Francja: Wzrost przychodów branży rozrywkowej w pierwszej połowie roku
Francuski regulator podał wyniki finansowe dotyczące pierwszej połowy roku 2022 w branży rozrywkowej. Mowa o niemal 7% wzroście - dokładnie 6,9% - w skali rok do roku. Ten wynik robi wrażenie, tym bardziej gdy weźmiemy pod uwagę... spadki w dziale online!
Przychody za sześć miesięcy 2022 wyniosły łącznie 5,26 miliardów euro. To wynik lepszy o wspomniane procenty od tego, co udało się wypracować do czerwca 2021 roku. Wtedy była mowa o kwocie 4,92 miliarda euro. Takie dane zaprezentowany francuski regulator Autorité Nationale des Jeux (ANJ)
FDJ nadal wiodącym operatorem
Française des Jeux (FDJ) pozostali liderem wśród operatorów na rynku, osiągając 3,22 miliarda euro w połowie roku. To stanowi aż 12,4% wzrost względem ubiegłego roku. Dla tej firmy największym wzrostem były przychody z loterii. Mowa o wyniku lepszym o 16%, co dało 2,73 miliarda euro. Przy okazji warto dodać, że FDJ zanotowało stratę w kontekście zakładów sportowych. Wpływy były niższe o 4,5%, co dało łącznie 485 milionów euro.
Wydatki graczy FDJ wzrosły także o niemal 10% i szacuje się je na ponad 10 miliardów euro!
Wyścigi konne na drugim miejscu
Na drugim miejscu Pari Mutuel Urbain (PMU), który odnotował 969 milionów euro przychodów brutto za pierwsze sześć miesięcy roku. W analogicznym okresie 2021 było to 846, czyli mówimy o wzroście na poziomie 14,5%. Tym samym wg. francuskiego regulatora mowa o zbliżeniu się do poziomu sprzed pandemii.
Warto dodać, że w przypadku PMU przychody pochodzą wyłącznie z zakładów na wyścigi konne. Regulator zauważa także, że stawki graczy wzrosły w tym okresie aż o 18% do łącznej kwoty 3,9 miliarda euro. ANJ nie ma wątpliwości, że pomogło w tym usunięcie obostrzeń koronawirusowych i powrót graczy do punktów stacjonarnych.
Spadki online
ANJ stwierdziło także dość znaczące spadki w gałęzi online. W pierwszej połowie 2021 roku przychody były na poziomie 1,21 miliarda euro, zaś w obecnym roku mowa o kwocie 1,07 miliarda, co oznacza spadek o 11.2%. Same zakłady sportowe online zanotowały spadek przychodów o 11,8%, a także spadek stawek o 8,3%. ANJ zauważa jednak, że w ubiegłym roku analogiczny okres przyniósł rekordowe wyniki w zakładach, dzięki piłkarskiemu Euro.
Przychody z zakładów na wyścigi konne online spadły o 17,6% do 169,0 mln euro, a stawki spadły o 17,5% do 727,0 mln euro. Głównie ze względu na powrót graczy do punktów stacjonarnych, tak jak to było w przypadku PMU. Przychody z pokera online również spadły o 3,1% do 216,0 mln €. ANJ zauważył jednak, że w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii, poziom ten pozostaje wysoki.