Loterie 17 lutego 2023

Francuski operator loterii z dobrymi wynikami w 2022 roku

Francuski narodowy operator loterii - Francaise des Jeux (FDJ) poinformował, iż odnotował przychody w 2022 roku w wysokości 2,46 mld euro, co oznacza wzrost o 9,1% w porównaniu z 2021 rokiem. 

Poprawa wyników francuskiej loterii

Stéphane Pallez, przewodnicząca i dyrektor generalna FDJ Group skomentowała wyniki krajowej loterii, podkreślając, iż całoroczne rezultaty wskazują na wzrost w całym sektorze, a także równowagę między działalnością zakładów detalicznych oraz internetowych: – FDJ odnotował bardzo dobre wyniki za cały rok, które są naznaczone wzrostem we wszystkich naszych działaniach biznesowych, wspierane przez znaczny wzrost liczby punktów oraz utrzymujący się wzrost w internecie.

Takie dobre wyniki przynoszą korzyści wszystkim naszym interesariuszem, w szczególności naszym pracownikom czy akcjonariuszom – powiedziała Stéphane Pallez.

Wzrost wyników był widoczny we wszystkich sektorach. Przychody z loterii wzrosły o 10,9% rok do roku do 1,91 mld euro. Przychody z zakładów sportowych i gier online wyniosły 467 mln euro, co oznacza wzrost o 0,6%. FDJ podkreśla, że 6% całkowitych przychodów za 2022 rok wygenerował mundial w Katarze.

Podział wyników

Przychody brutto z gier (GGR) za cały rok DFJ wyniosły 6,52 mld euro, co oznacza wzrost o 8,6% w porównaniu z 2021 roku. Francuski operator loterii zanotował zysk EBITDA w wysokości 590 mln euro. Największy wpływ na przychody FDJ miały koszty sprzedaży, które wyniosły 1,32 mld euro.

Koszty marketingu i komunikacji wyniosły 460,9 mln euro, podczas gdy koszty ogólne i administracyjne osiągnęły poziom 200 mln euro. Po uwzględnieniu innych powtarzalnych przychodów w wysokości 4 mln euro, powtarzalnych kosztów operacyjnych w wysokości 15,4 mln euro, czy jednorazowych przychodów i kosztów operacyjnych, całkowity zysk operacyjny za 2022 rok wyniósł 448,8 mln euro, co oznacza wzrost o 14,5%.

Prognozy na 2023 rok

Francuski operator loterii narodowej przedstawił również swoje prognozy na trwający rok. Przewiduje się wzrost przychodów między 4-5%, co oznaczałoby przychody na poziomie około 2,51 mld euro. Obejmuje to przejęcia przez FDJ dostawcy rozwiązań płatniczych Aleda i firmy zarządzającej płatnościami L’Addition. FDJ szacuje także wzrost stawek cyfrowych o 20%.

Przejęcie ZEturf Group przez operatora za kwotę 175 mln euro ma zostać sfinalizowane w drugie połowie 2023 roku. W zeszłym miesiącu FDJ rozpoczął współpracę z klubem piłkarskim Paris Saint-Germain w ramach kampanii dotyczącej odpowiedzialnego hazardu.

Dodaj komentarz