Francuzi prywatyzują krajową loterię

kategoriaLoterie autorBB data03.07.2019
Francaise des Jeux jest największą loterią we Francji. Drugą największą w Europie. Do tej pory większość udziałów w "FDJ" należało do francuskiego rządu, ale niedługo się to zmieni, ponieważ trwają bardzo poważne przygotowania do prywatyzacji.

Francuska agencja des Participations de l'Etat (APE) wyznaczała już osiem banków inwestycyjnych, które przeprowadzą prywatyzację państwowego operatora Francaise des Jeux. Na liście znalazły się instytucje finansowe, które na francuskim rynku odgrywają ważne role – BNP Paribas, Citigroup, Goldman Sachs, SocGen, Credit Aricole, HSBC, Natixis i CIC.

W projekt zaangażowano tak dużą liczbę banków, ponieważ chodzi o potężną transakcję, która przyniesie francuskiemu rządowi kilka miliardów euro. Wyżej wymienione insytutcje finansowe będą w najbliższych miesiącach pracować nad najlepszą opcją sprzedaży 72% udziałów, które należą do państwa. 

Minister finansów, Bruno Le Maire nie ma wątpliwości, że Francja zyska na tym układzie kilka miliardów euro, które zostaną zainwestowane w projekty innowacyjne, a także pobudzenie gospodarki. Zwłaszcza ten ostatni punkt jest istotny, ponieważ Emmanuel Macron jest zdania, że prywatne firmy będą potrafiły robić lepsze inwestycje, co przyniesie dodatkowe korzyści z odprowadzonych podatków. 

Prywatyzacja ma zostać sfinalizowana już w tym roku, co tylko pokazuje, jak bardzo francuskiemu rządowi zależy na sprzedaży swoich udziałów w drugiej największej loterii w Europie. 

udostępnij na facebooku
udostępnij na twitterze
BB 03.07.2019
    ]