Wyścigi konne 29 listopada 2020

Gala Zakończenia Sezonu. Timemaster z nagrodą dla konia roku

Podczas Gali Zakończeniu Sezonu na torze Służewiec, która odbyła się w sobotę, kapituła przyznała nagrody w kilku kategoriach. Zwycięzcami zostali m.in. Timemaster, Adam Wyrzyk, a także Szczepan Mazur. 

Koń Roku – Timemaster

Kategoria, która budziła najwięcej emocji, ponieważ o tytuł tak naprawdę rywalizowały trzy trzylatki: Inter Royal Lady, Night Tornado i Timemaster. Ostatecznie tytuł przypadł temu ostatniemu. I trudno nazwać to kontrowersyjnym wyborem, ponieważ jego osiągnięcia w sezonie 2020 były imponujące.

Timemaster uzyskał najwięcej zwycięstw w gonitwach kategorii A – klasyczny wyścig o Nagrodę Rulera, jeden z najwyżej dotowanych na Służewcu wyścigów Westminster Freundschaftpreis, prestiżowa milerska Nagroda Mosznej i Criterium. Do tego należy dodać trzecie miejsce w Derby.

Jeździec Roku – Szczepan Mazur

W tej kategorii obyło się bez niespodzianek. Szczepan Mazur zdeklasował resztę stawki wśród dżokejów. Wystarczy przypomnieć, że w ostatnim sezonie sięgnął po wiele cennych trofeów, jak Derby, Derby Arabskie, Oaks dla klaczy arabskich, Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan – Nagroda Europy, czy Al Khalediah Poland Cup. Śmiało można powiedzieć, że w kilku takich biegach to jego umiejętności okazywały się kluczowe w osiągnięciu poszczególnych zwycięstw.

Trener Roku – Adam Wyrzyk

Tutaj także obyło się bez niespodzianki. Adam Wyrzyk wygrał czempionat z dużą przewagą, a do tego dokonał historycznego wyczynu, zdobywając w jednym sezonie zarówno Derby jak i Oaks w rywalizacji koni obydwu ras, w dodatku w przypadku folblutów dubletami. Oprócz tego jego konie wygrały szereg innych gonitw pozagrupowych, m.in. Plontier (cztery), Inter Royal Lady (cztery).

Właściciel Roku – BMS Group Sławomir Pegza

W tej kategorii z całą pewnością nie byłoby sukces BMS bez trenera Adama Wyrzyka oraz trafionymi zakupami na zagranicznych aukcjach. Gwiazdą stajni jest Inter Royal Lady, która w tym roku na Służewcu wygrała cztery wyścigi pozagrupowe, w tym dwa klasyczne – Wiosenną (1000 Guineas) oraz Oaks.

Co więcej tylko minimalnie przegrała w Derby z Night Thunderem, przegrywając dopiero w 10. swoim starcie! Udanie też zaprezentowała się na tle najlepszych klaczy na Longchamp, choć nie udało jej się wywalczyć płatnego miejsca.

Hodowca Roku – Zbigniew Górski

Tytuł Hodowcy Roku trafi w ręce specjalisty od arabów. Nie było więc wątpliwości, że to Zbigniew Górski był najlepszym hodowcą w 2020 roku.

Niekwestionowaną gwiazdą wyhodowaną przez Zbigniewa Górskiego jest niewątpliwie pięcioletni Dragon, który zajmował drugie miejsca w gonitwach o Nagrody Cometa (B), Pamira (B), Figaro (B) i Europy (A), a na koniec sezonu wygrał prestiżowe gonitwy kat. A o Nagrody Michałowa oraz UAE President Cup (Porównawcza).

Świetnie na poziomie grupowym biegały Eldas i Musab, a także Ehssana. Cala trójka zajmowała płatne miejsca też w gonitwach pozagrupowych. Wśród młodych arabów ze szczególnie dobrej strony pokazały się Alsahr oraz Mantaa.

Odkrycie Roku – trener Cornelia Fraisl, Dastan Sabatbekov i Agnieszka Tokarek

Za nami niezwykle ciekawy i rozwojowy rok, dlatego w tej kategorii przyznano aż trzy nagrody. Agnieszka Tokarek i Dastan Sabatbekov mają za sobą bardzo dobre sezony jako jeźdźcy. Z kolei wymarzony debiut jako trenerka zaliczyła Cornelii Fraisl, która nadzorowała pracę treningową koni w Strzegomiu,

Przeszkodowy koń roku – Cosmic Magic

Niezwyciężona na partynickim torze. Ma na swoim koncie zwycięstwa w prestiżowych Crystal Cup i Wielkiej Partynickiej.

Kłusak Roku – Faust Djames

Od czasu, gdy biega w Polsce, spisuje się znakomicie. Wygrał m.in. najważniejszy wyścig sezonu – Cheval Francais.

Triumfatorzy czempionatów:

Czempionat trenerski – Adam Wyrzyk (74 zwycięstwa)

Czempionat jeździecki – Szczepan Mazur (77 zwycięstw)

Czempionat młodych jeźdźców – Oliwia Szarłat (63 pkt.)

Women Power Series – Daria Pantchev (42 pkt.)

Czempionat trenerów kłusaków – Anna Frontczak-Salivonchyk (15 zwycięstw)

Czempionat powożących – Taras Salivonchyk (8 zwycięstw)

Czempionat trenerów (płoty i przeszkody) – Michał Borkowski

Czempionat jeźdźców płotowych i przeszkodowych – Niklas Loven

Źródło/torsluzewiec.pl

Dodaj komentarz