Ogolna 16 września 2021

GB Gambling Commission: Słaby lipiec. Spadek zysku brutto z gier hazardowych

Według GB Gambling Commission – reprezentującego około 80% rynku – dochód brutto z hazardu online (GGY) spadł w lipcu do 456,4 mln GBP, a to o 8,0% mniej niż w czerwcu.

Liczba ta była najniższa w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Komisja ostrzegła przed porównaniami z miesiącami sprzed tego okresu ze względu na znaczne różnice w warunkach eksploatacji.

Spadek rentowności zakładów

Ogólny spadek GGY był spowodowany głównie znacznym regresem rentowności zakładów. Pomimo Euro 2020 – w którym Anglia doszła do finału – rentowność zakładów na prawdziwe wydarzenia spadła o 19,1% porównując miesiąc do miesiąca. A to nie wszystko, gdyż liczba zawartych zakładów w tym okresie spadła do 252,1 miliona, a to spadek aż o 6,9%.

Liczba obstawiających prawdziwe wydarzenia spadła jednak tylko o 2,0% do 5,5 miliona. Tym samym można uznać, że niebawem nastąpi odwrócenie trendu.

Wzrost dochodów z gry na automatach

Tymczasem automaty odnotowały wzrost GGY o 4,1%, do 187,2 mln GBP. Stało się tak, gdyż całkowita liczba obrotów z gry na automatach wzrosła do 5,91 miliarda. Z kolei liczba graczy na automatach nieznacznie wzrosła do 3,1 miliona. Średnia długość sesji na slocie pozostała na poziomie 19 minut – mowa tutaj o najkrótszej średniej długości połączenia w mierzonym okresie.

Przychody z gier nieautomatowych GGY – składające się głównie z gier stołowych – spadły o 1,9% do 57,7 mln GBP, ponieważ liczba graczy spadła o 1,8% do 2,2 mln, pomimo wzrostu liczby zakładów o 6,3% do 282,3 mln.

Zakłady na wirtualne wydarzenia wzrosły o 2,2% do 6,1 mln $, podczas gdy poker (GGY) wzrósł o 3,3% do 6,0 mln GBP. Dochody z zakładów e-sportowych odnotowały największy wzrost 17,4% do 1,2 mln GBP – porównując miesiąc do miesiąca. Z kolei GGY z innych produktów hazardowych online spadło o 8,8% do 1,3 mln GBP.

Nowy przewodniczący Gambling Commission

Na początku tego miesiąca Komisja ds. Hazardu ogłosiła Marcusa Boyle’a nowym przewodniczącym, ponieważ kadencja jego poprzednika Billa Moyesa dobiegła końca. Boyle przejął funkcję przewodniczącego od 5 września.

Trzeba przyznać, że Marcus Boyle objął nową funkcję w trudnym okresie, ponieważ w Wielkiej Brytanii cały czas trwa przegląd nowej ustawy hazardowej. Co więcej branża nadal boryka się ze skutkami pandemii koronawirusa.