15.12.2006 00:00

Geniusz i przyjaciele

40 lat temu zmarł Walt Disney. Czy można sobie wyobrazić, jakie byłoby dzieciństwo wielu pokoleń ludzi na naszej planecie, gdyby nie pojawił się taki geniusz wyobraźni i kina, jak Walt Disney? Bez Myszki Miki, Kaczora Donalda, psa Pluto...

 

 

 

40 lat temu zmarł Walt Disney

 

 Czy można sobie wyobrazić, jakie byłoby dzieciństwo wielu pokoleń ludzi na naszej planecie, gdyby nie pojawił się taki geniusz wyobraźni i kina, jak Walt Disney? Bez Myszki Miki, Kaczora Donalda, psa Pluto, sarenki Bambi, bez ekranizacji “Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków”, a także tłumu cudownych postaci zapełniających miliony kilometrów taśm celuloidowych? Takiego scenariusza, że Disneya mogłoby nie być i stworzonego przez niego świata iluzji, po prostu sobie nie wyobrażamy.

 

Walter Elias Disney (ur. 5 grudnia 1901 r. w Chicago) zmarł 15 grudnia 1966 r. Choroba zaatakowała go niespodzianie i gwałtownie – pod koniec 1966 r. zdiagnozowano u niego szybko postępującego raka lewego płuca spowodowanego paleniem papierosów. Wkrótce zmarł i został pochowany – po kremacji ciała – na cmentarzu w Glendale w Kalifornii.

 

W naszej wyobraźni król animacji wciąż żyje

Ale w masowej wyobraźni król animowanej sztuki filmowej wciąż istnieje. Ponoć jego ciało poddane zostało hibernacji, czyli zamrożone i czeka na lepsze czasy. Gdy wreszcie zostanie wynalezione lekarstwo na raka, a ludzkość opanuje sztukę ożywiania organizmów poddanych hibernacji, funkcje życiowe Walta Disneya mają zostać przywrócone (po 100 latach, czyli w 2066 r.), a wtedy powstaną nowe, zaczarowane postacie i filmy w wytwórni żywego pana Disneya. Ale to tylko piękna bajka na miarę tych, które sam stworzył.

 

Dziś mija 40. rocznica śmierci producenta filmów animowanych, twórcy amerykańskiego Disneylandu i wartej złote góry korporacji The Walt Disney Company.

Był bez wątpienia postacią wybitną. Walter był synem Eliasa Disneya i Flory Call. Nie dokończył edukacji – gdy miał 16 lat, rzucił szkołę, aby zostać ochotniczym kierowcą ambulansu w czasie I wojny światowej. W tym celu zmienił sobie datę urodzenia na 1900 rok. Był członkiem American Red Cross Ambulance Force do roku 1919. 16 listopada 1923 roku w mieście Burbank w Kalifornii bracia Walt i Roy Disneyowie założyli małe studio animacyjne o nazwie Walt Disney Productions. Dziś wartość kapitałowa korporacji szacowana jest na 32 mld USD, zatrudnia 129 tysięcy pracowników.

 

Walt Disney otrzymał łącznie 26 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej – w tym 4 honorowe – oraz 46 nominacji

W 1931 r. Walt Disney dostał honorowego Oskara za stworzenie postaci Myszki Miki. Następnymi postaciami stworzonymi przez samego Walta Disneya był Kaczor Donald i pies Pluto. W 1938 roku zdobył kolejną statuetkę za stworzenie filmu “Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. W 1941 r. poza Waltem Disneyem honorowego Oskara dostali też technicy dźwięku wraz z RCA Manufacturing Company za realizację pełnometrażowego filmu animowanego “Fantazja”. Ta kolekcja statuetek była niepełna, bo otrzymali również Oskary w 1953 roku, za pełnometrażowy film dokumentalny “The Living Desert, za krótkometrażowy film dokumentalny “The Alaskan Eskimo”, za krótki film animowany “Toot, Whistle, Plunk and Boom” i za krótki film przyrodniczy (na dwóch rolkach) “Water Birds”. Walt Disney otrzymał łącznie 26 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej – w tym 4 honorowe – oraz 46 nominacji.

Udostępnij
Dziennik Zachodni nr 292 (JJ)

Dziennik Zachodni nr 292 (JJ)