Google otwiera Play Store dla aplikacji hazardowych w kolejnych 15 krajach
Aplikacje hazardowe pojawią się w Sklepie Google Play w Stanach Zjednoczonych i 14 innych krajach. Niestety wśród tych krajów nie znalazła się Polska, która nadal czeka na swoją kolej.
Nadchodząca zmiana zasad Sklepu Google Play umożliwi klientom ściągacie oficjalnych aplikacji hazardowych z popularnego sklepu technologicznego potentata. Prawo do tego uzyskało 15 kolejnych krajów, w tym Stan Zjednoczone. Przypomnijmy, że obecnie aplikacje hazardowe są dozwolone tylko w czterech krajach: Brazylii, Francji, Irlandii i Wielkiej Brytanii.
Brak Polski wśród krajów objętych zmianami
Nowe zasady będą obowiązywać od 1 marca i będą zezwalać na aplikacje hazardowe w Australii, Belgii, Kanadzie, Kolumbii, Danii, Finlandii, Niemczech, Japonii, Meksyku, Nowej Zelandii, Norwegii, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji i wspomnianych Stanach Zjednoczonych.
Oczywiście każdy kraj będzie miał własne ograniczenia dotyczące tego, jakie aplikacje będzie udostępniał w sklepie Google. Wynika to z tego, że niektóre kraje mają zalegalizowane kasyna online, loterie, zakłady sportowe, czy bingo, a inne wręcz przeciwnie.
Ograniczenia są dość skomplikowane, ponieważ w większości krajów loterie są dozwolone tylko wtedy, gdy są prowadzone przez rząd, ale w niektórych, takich jak Wielka Brytania, te ograniczenia nie obowiązują. Jak to często bywa, to, co jest dozwolone w USA, różni się w zależności od stanu. Każdy, kto będzie chciał udostępnić swoją aplikację w popularnym sklepie, będzie musiał uzasadnić, że jest ona legalna na konkretnym terenie.
Czy każdy będzie mógł udostępnić swoją aplikację w Google?
Nic z tych rzeczy, ponieważ programiście Google opracują system działania, który oczywiście będzie wyłapywał aplikacje niezgodne z prawem. Do sklepu trafią więc tylko produkty firm, które posiadają odpowiednie licencje i działają zgodnie z prawem.
Czy to przełom?
Trudno powiedzieć, ponieważ wiele gier i aplikacji, które są obecnie dostępne w Sklepie Play, zawiera już mechanikę hazardu – (każda gra, która zawiera na przykład skrzynki z łupami lub aplikacje, które pozwalają ludziom obstawiać zakłady na Wall Street – przyp. red).
Aplikacje, które będą dozwolone w ramach nowych zasad, różnią się jednak tym, że będą przeznaczone typowo do hazardu. Biorąc pod uwagę, że zmiany obejmą aż 15 krajów, w tym USA, a także kraje z UE, można się spodziewać, że niebawem i Polska dołączy do tej listy.