Grzegorz Dyl: – Dobry oddsmaker musi być odporny na stres
Jak wygląda system reakcji na nagłe wydarzenia? Czy często zdarzają się pomyłki, czyli tzw. surebety? Na jakiej podstawie bukmacher wystawia kursy na dane zdarzenia? Czy bukmacher opiera się na kursach u innych firm, gdy wystawia kursy? Kto odpowiada za wycenę cashout-u? Czy prawdą jest, że oddsmakerów rekrutuje się spośród byłych graczy, którzy osiągali ponadprzeciętne wyniki? […]
Jak wygląda system reakcji na nagłe wydarzenia? Czy często zdarzają się pomyłki, czyli tzw. surebety? Na jakiej podstawie bukmacher wystawia kursy na dane zdarzenia? Czy bukmacher opiera się na kursach u innych firm, gdy wystawia kursy? Kto odpowiada za wycenę cashout-u? Czy prawdą jest, że oddsmakerów rekrutuje się spośród byłych graczy, którzy osiągali ponadprzeciętne wyniki? Jakie trzeba mieć umiejętności i wykształcenie, by zostać oddsmakerem? O tym wszystkim i nie tylko porozmawialiśmy z oddsmakerem w STS, Grzegorzem Dylem.
Na jakiej podstawie bukmacher wystawia kursy na dane zdarzenia?
Punktem wyjściowym jest rachunek prawdopodobieństwa na wystąpienie konkretnego wyniku danego wydarzenia z oferty. Zwykle na podstawie materiału statystycznego określa się np. procent zwycięstw danej drużyny w rozgrywkach, w pojedynkach z danym rywalem itd. Do tego dochodzą również dodatkowe dane, jak np. aktualna forma danego zespołu/zawodnika czy bilans pojedynków między rywalami. Poza matematyką spory wpływ na kształtowanie kursów mogą mieć np. informacje o kontuzjach i absencjach zawodników. Duże znacznie – szczególnie np. w końcówkach sezonu – mają informacje o tym, który z zespołów przystępuje do gry z większą motywacją (kiedy np. jedna drużyna walczy jeszcze o uzyskanie jakiegoś celu, a dla rywala wynik konfrontacji nie ma znaczenia). Już w trakcie przyjmowania zakładów dużym czynnikiem wpływającym na poziom kursu są wpływy finansowe od klientów firm bukmacherskich. O ile rynek najpoważniejszych rozgrywek w ofercie jest tutaj dosyć stabilny, to zagranie za wysoką stawkę niszowego wydarzenia, może mocno zmienić kurs.
Jak wygląda system reakcji, gdy nagle się coś wydarzy, co może mieć wpływ na potencjalny typ?
Wszystko zależy tutaj od skali tego nagłego zjawiska. Jeżeli w drużynie Barcelony nie zagra Messi, to jego absencja będzie miała najprawdopodobniej wpływ na ruchy kursowe w danym meczu. Kluczowe jest zakwalifikowani jak dane „zjawisko” może wpłynąć na wynik danego zdarzenia. Na podstawie tego zakwalifikowania bukmacher lub osoba zarządzająca ryzykiem w dziale analiz podejmują odpowiednie decyzje – od skorygowania kursów na dane wydarzenia do – najbardziej restrykcyjnego – wycofania zakładów z oferty.
Czy bukmacher opiera się na kursach u innych firm, gdy wystawia kursy na dane zdarzenie?
Kontrola wysokości kursów u innych bukmacherów jest niezbędna. W znacznej części kursy wyjściowe poszczególnych firm są do siebie zbliżone. Z jednej strony jest to efekt analizy statystycznej, a z drugiej konieczność zabezpieczenia się przez wystąpieniem zbyt dużych różnic kursowych. Dodatkowo nie ulega wątpliwości, że istnieje coś takiego jak pewna specjalizacja bukmacherów w danym segmencie zakładów. Są firmy, które specjalizują się w danej dyscyplinie sportowej, a do tego dochodzi jeszcze lokalizacja. Naturalnym jest bowiem, że bukmacherzy w Anglii mają najlepiej oszacowane kursy na rozgrywki sportowe w swoim kraju. Nie zmienia to jednak faktu, że najwięcej satysfakcji dostarcza bukmacherowi wystawienie swojego kursu na dane wydarzenie.
Jak to wygląda w przypadku zakładów LIVE, gdy wszystko dzieje się bardzo szybko?
Jeżeli chodzi o zakłady LIVE, to jednak w znacznym stopniu są one zautomatyzowane. Bukmacher ma oczywiście możliwość reakcji na to, co dzieje się w danym momencie na boisku i dostarcza „bodźców” systemowi. Przy obecnej liczbie zakładów dodatkowych praca bez takiego automatycznego wsparcia z zewnątrz byłaby bardzo trudna.
Kto odpowiada za wycenę cashout-u?
Królowa nauk, czyli wzór matematyczny. Suma, która jest proponowana klientowi wynika z poziomu kursów początkowych i poziomu kursów, które występują w momencie zaproponowania cashout-u.
Czy kursy ulegają drastycznym zmianom w zależności od tego ile osób zagrało dane zdarzenie?
Oczywiście. Ponadnormatywne zainteresowanie graczy danym wydarzeniem musi być przedmiotem analizy osoby zarządzającej ryzykiem w firmie. Korekta kursu może być efektem zarówno tego, że wiele osób zaczyna typować dany wynik, jak również tego, że wąskie grono klientów (czasami nawet jeden) próbuje zagrać jakieś zdarzenie za wysoką stawkę. Oczywiście głównie dotyczy to wydarzeń niszowych. Nie jest niczym dziwnym to, że tysiące naszych klientów obstawiają najważniejsze mecze piłkarskie nawet za bardzo wysokie stawki. Zdecydowanie większej kontroli wymaga przyjęcie zakładu na kwotę 1000 PLN w drugiej lidze Turkmenistanu, czy tenisowym turnieju najniższej rangi.
Czy prawdą jest, że oddsmakerów rekrutuje się spośród byłych graczy, którzy osiągali ponadprzeciętne wyniki?
W STS nie praktykujemy takich działań. Nie ulega jednak wątpliwości, że zdecydowana większość bukmacherów ma za sobą przeszłość gracza.
Czy prawo w jakikolwiek sposób ingeruje w to, jaki kurs bukmacher może wystawić na dane zdarzenie. Czy tutaj bukmacher ma pełną swobodę?
Jeżeli chodzi o wysokość kursu na dane wydarzenie , bukmacher ma pełną swobodę, jeżeli chodzi o wystawienie kursu.
Ilu oddsmakerów pracuje w STS?
Obecnie cały zespół liczy około 30 osób podzielonych na mniejsze zespoły.
Jakie trzeba mieć umiejętności i wykształcenie, by zostać oddsmakerem w STS?
Nie ma w Polsce szkoły, która kształci przyszłych bukmacherów. Osoby pracujące w STS różnią się poziomem wykształcenia, kierunkiem ukończonej szkoły, wiekiem itd. Łączy ich natomiast ponadprzeciętne zainteresowanie sportem. Znajomość podstaw matematyki oczywiście jeszcze żadnemu bukmacherowi nie zaszkodziła. Poza tym liczyć mogą się jeszcze np. dyspozycyjność, odporność na stres, umiejętność podejmowania szybkich decyzji.
Jak wygląda hierarchia, jeśli chodzi o bukmacherów. Pytam o to, czy jest coś takiego jak np. starszy oddsmaker, junior oddsmaker itd.?
Jak w każdej dobrze funkcjonującej organizacji tak i dział bukmacherów posiada swoją strukturę. Określa ona poziom umiejętności, doświadczenia ale przede wszystkim odpowiedzialności. Każdy zaczyna od stanowiska junior oddsmakera, by potem – wraz z poziomem rosnących kompetencji – odpowiednio awansować w tej strukturze.