Wyścigi konne 13 lipca 2020

Hamal łatwo wygrał przedderbową próbę

W bardzo dobrym stylu wyścig o Nagrodę Janowa wygrał trenowany przez Piotra Piątkowskiego Hamal pod Martinem Srnecem. Faworyt Wielki Dakris „niechętnie” finiszował i zajął ostatecznie trzecie miejsce.

Tak jak wspomnieliśmy z grupy koni wspaniale finiszował Hamal pod Martinem Srnecem. Szybko uzyskał bezpieczną przewagę i wygrywał łatwo. Kilka długości za nim o drugie miejsce walczyły Alnnajm, Al Naira i Musab, a tuż przed metą zaatakował je jeszcze rozpędzony Wielki Dakris. Ogier przegrał drugie miejsce o nos z Alnnajmem, a minimalnie wyprzedził Musaba i Al Nairę. Kolejne miejsca zajęły Ciecieruk, Eldas i Zelant, jednak one w samej rozgrywce się nie liczyły. Wyhodowany przez Juttę Hietzscholdt i spółkę Nessa Arabians Hamal ma świetny rodowód. Jego ojciec Jaafer ASF, jest synem Amera, a w karierze wygrał m.in. najważniejsze gonitwy dla koni arabskich w Katarze (Qatar International Stakes, Qatar International Derby), a także słynny Kahayla Classic w Dubaju. Z kolei ojcem matki ogiera jest wyśmienity Marvin El Samawi, który przez wiele lat święcił sukcesy na Służewcu. Było to czwarte zwycięstwo w karierze trenowanego przez Piotra Piatkowskiego Hamala – trzy poprzednie odniósł w wieku trzech lat.

Prestiżowy wyścig o Nagrodę Ofira z swoim stylu, prowadząc od startu do mety, wygrał Salam Al Khalediah. Szczepan Mazur rozpoczął na nim spokojnie i stopniowo podkręcał tempo. Na prostej rywale nie potrafili mu dotrzymać kroku. W dystansie na drugie miejsce przesunęła się Anood Al Khalediah, dla której ostatecznie dystans okazał się jednak zbyt długi. Na drugie miejsce finiszował z końca stawki derbista Dragon, a weteran Bandolero w walce o trzecią lokatę pokonał jedyną czterolatkę w stawce – Tabarak’s Elvirę. Warto jednak zwrócić uwagę, że austriacka klacz mocno się poprawiła w porównaniu z pierwszym tegorocznym startem. Triumfator, Salam Al Khalediah, jest własnością spółki Polska AKF, a trenuje go na Służewcu Maciej Kacprzyk.

Największą niespodzianką dnia była łatwa wygrana Gabonna, w mocno obsadzonym wyścigu III grupy dla starszych arabów. Ogier potwierdził wysoką formę stajni Andrzeja Laskowskiego oraz amazonki Darii Pantchev. W rywalizacji polskiej hodowli dwuletnich klaczy w imponującym stylu wygrała Province of Frost ze stajni Wojciecha Olkowskiego. Siwa folblutka, hodowli i własności rodziny Gorczyców, pięknie przyspieszyła na prostej pod Szczepanem Mazurem i swobodnie oddaliła się od rywalek, z których najlepiej wypadła Razza. W gonitwie dla kłusaków francuskich o Nagrodę Przywitania Lata wysoką formę potwierdziła Furnika. Klacz tydzień temu kapitalnie się zaprezentowała, jednak w wyniku galopu w końcówce została zdyskwalifikowana. Powożona tym razem przez Stanisława Rzadkosza pięciolatka tym razem nie popełniła błędu i minęła celownik jako pierwsza. W walce o drugie miejsce Ephrem du Guepre wyprzedził Diego de Busset. Rozczarował faworyzowany Brandy Hornline, który na prostej nie miał przejścia i nie zdołał się już rozpędzić.

Dodaj komentarz