Hazard w genach?
Najnowsze wyniki badań naukowych mówią, że skłonność do hazardu i zachowań ryzykownych może być uwarunkowana genetycznie.
Wszyscy wiemy, że osoby z natury oszczędne zawsze są w stanie znaleźć tu i ówdzie jakiś grosz, a hazard to dla nich prawdziwy horror. Z kolei ci, którzy z łatwością wydają pieniądze mają skłonność do częstszego podejmowania ryzyka. Najnowsze wyniki badań naukowych mówią, że skłonność do hazardu i zachowań ryzykownych może być uwarunkowana genetycznie.
Według raportu opublikowanego przez Science Daily, badania prowadzone na Northwestern University wykazały, że osoby z krótszą wersją genu kontrolującego wydzielanie serotoniny były zdecydowanie mniej skłonne do podejmowania zachowań ryzykownych niż osoby z dłuższą wersją tego genu.
Wstępne badania wykazały, że wspomniany gen wspólnie z genem receptora dopaminy odpowiadać może za uzależnienia. Jednak Camelia Kuhnen, profesor ekonomii na Northwestern University oraz pomysłodawczyni badań, powiedziała: „Naszym pierwotnym celem było zbadanie wpływu wspomnianych genów na skłonność do podejmowania większego ryzyka finansowego.”.
Hazard jest przyjemniejszy dla tych, których uwarunkowania genetyczne skłaniają do zachowań polegających na poszukiwaniu nowości. Osoby których geny nie skłaniają do ciągłego poszukiwania nowych podniet odczuwają obawę przed ewentualnymi stratami spowodowanymi grą i nie pociąga ich wizja możliwej wygranej.
Pani profesor dodała, że na osoby skłonne do podejmowania ryzyka wpływ mogą mieć także czynniki nie związane z genetyką, jak doświadczenie (życiowe) i wychowanie.