18.10.2019 12:01

Historia Totalizatora Sportowego

Już 235 lat temu w Polsce zaczęła funkcjonować szeroko rozumiana loteria. Ustawa z 15.06.1787 roku mówi o tym, że państwo miało wyłączność do organizowania tego typu gier. Wraz z biegiem czasu loteria w naszym kraju przeszła wiele zmian. Punkt kulminacyjny nastąpił jednak 17 grudnia 1955 roku, gdy Uchwałą Prezydium Rządu powołana została instytucja, z której […]

Historia Totalizatora Sportowego

Już 235 lat temu w Polsce zaczęła funkcjonować szeroko rozumiana loteria. Ustawa z 15.06.1787 roku mówi o tym, że państwo miało wyłączność do organizowania tego typu gier. Wraz z biegiem czasu loteria w naszym kraju przeszła wiele zmian. Punkt kulminacyjny nastąpił jednak 17 grudnia 1955 roku, gdy Uchwałą Prezydium Rządu powołana została instytucja, z której dochód miał być przeznaczany na remonty obiektów i urządzeń sportowych. Rok później na początku stycznia rozpoczęła się działalność Państwowego Przedsiębiorstwa Totalizatora Sportowego. 

Totalizator Sportowy od początku istnienia zaczął działać prężnie, ponieważ po roku działalności posiadał już 17 oddziałów w całym kraju. Pierwsza powstała w Warszawie u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Wspólnej. Już w 1956 roku gracze mogli obstawiać zakłady piłkarskie z polskich lig. Kilkanaście miesięcy później do oferty została dodana liga angielska. Co ciekawe gry liczbowe zostały wprowadzone rok później od zakładów piłkarskich.

Lata 60. XX wieku to przede wszystkim rozwój organizacyjny Totalizatora Sportowego, który dostał się do Międzynarodowego Stowarzyszenia Loterii i Totalizatorów INTERTOTO (później przekształconego w WLA – World LotteryAssociation). Przełomem dla gier liczbowych było kolejne dziesięciolecie, ponieważ do oferty trafiły takie loterie jak: Mały Lotek, Duży Lotek oraz Express Lotek. Co ciekawe ten ostatni początkowo był losowany raz w miesiącu, ale cieszył się tak dużą popularnością, iż postanowiono, by rozgrywka odbywała się raz w tygodniu. Od 1973 roku w telewizji, gdyż właśnie wtedy pierwszy raz losowanie było transmitowane na antenie TVP. Co więcej w tym samym roku wprowadzono również bębnową maszynę losującą.

Lata 80. to przede wszystkim zdjęcie ograniczeń wysokości wygranych pierwszego stopnia. Tym samym Polacy mogli wygrać nieograniczoną sumę w losowaniach Dużego Lotka. W tamtym latach wprowadzono do oferty także Super Lotka, w którym gracz musiał trafić 7 z 49 liczb, by wygrać główną wygraną.

Lata 90. to kolejny przełom w historii Totalizatora Sportowego. Do życia została powołana marka LOTTO. Z kolei podpisanie kontraktu z GTECH Corporation pozwoliło na wprowadzenie systemu komputerowego, co umożliwiło wdrożenie oprogramowania online. Proces przechodzenia z systemu offline na online trwał cztery lata. Ostatnie zakłady w tym pierwszym systemie zostały przyjęte w kolekturze nr 16/29 w Mrągowie 17 stycznia 1995 r. Dzięki tym zmianom obroty firmy bardzo szybko wzrosły czterokrotnie, na czym skorzystali gracze, ponieważ Totalizator Sportowy na nagrody pierwszego stopnia przeznaczył 35% puli wygranych. Dzięki temu szczęśliwcy mogli wygrać ponad miliard starych złotych.

W latach 90. powstały także nowe gry: Multi Lotek i Twój Szczęśliwy Numerek, a także pierwsza zdrapka „Zodiak”. Wycofane zostały zakłady wzajemne na ligę polską i angielską. Do najważniejszego momentu w tamtym dziesięcioleciu doszło w 1997 roku, gdy Państwowe Przedsiębiorstwo Totalizator Sportowy zostało przekształcone w spółkę Skarbu Państwa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wejście w XXI wiek, to oczywiście zmiany skierowane na nowoczesność –rozpoczęcie działalności na rynku e-commerce, możliwość płacenia za zakłady kartą płatniczą, otworzenie kasyna online.Do oferty dodano również nowe gry takie jak: Keno, Multi Multi, Kaskada czy Ekstra Pensja. Polska wraz z Totalizatorem Sportowym dołączyła również do gry Eurojackpot, w której kumulacje mogą sięgnąć nawet 90 000 000 euro, czyli około 375 000 000 złotych.

Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej – 75% wpływów

Fundusz Promocji Kultury – 20%,

Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – 4%,

Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych -1%.

Najbliższa przyszłość Totalizatora Sportowego zapowiada się bardzo obiecująco, ponieważ państwowa firma ciągle pragnie się rozwijać. Działania właściciela marki LOTTO skierowane zatem będą na to, by stworzyć produkt dostosowany do obecnych potrzeb klientów.

Udostępnij
Bartosz Burzyński

Bartosz Burzyński