Holenderski senat przyjmuje ustawę o grach online
Izba wyższa niderlandzkiej władzy ustawodawczej, senat, przyjęła ustawę o grach na odległość, torując drogę do wprowadzenia w życie przepisów dotyczących igamingu.
Ustawodawstwo, które po raz pierwszy zaproponowano w Izbie Reprezentantów w 2014 r., może teraz zostać przyjęte na mocy dekretu królewskiego.
Oczekuje się, że licencje będą wydawane od połowy 2020 r., a operatorzy muszą opracować kompleksowe strategie odpowiedzialnej gry, aby zapewnić wysoki poziom ochrony graczy. Operatorzy będą opodatkowani podatkiem w wysokości 29,1% dochodu brutto.
Ustawa o grach była wspierana przez senatorów z Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji, Demokratów 66, Partii Wolności, Partii Pracy i GroenLinks. Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, ChristenUnie, Partia Socjalistyczna, skoncentrowana na prawach zwierząt Partia Zwierząt, 50PLUS i Zreformowana Partia Polityczna zagłosowali przeciwko ustawie.
Sześć wniosków, złożonych w ciągu dwóch dni debaty pod przewodnictwem ministra ds. Ochrony prawnej Sandera Dekkera w dniach 5 i 12 lutego, zostało również poddanych pod głosowanie w Senacie (19 lutego).
W pierwszym wniosku, zgłoszonym przez senator Socjalistycznej Partii Ardy Gerkens, zaproponowano, by tylko przedsiębiorstwa, które nie prowadziły działalności w Niderlandach w ciągu ostatnich pięciu lat, mogły starać się o licencję. Nie udało się uzyskać znacznego wsparcia. Przyjęto za to wniosek senatora partii pracy André Postema o ustanowienie dwuletniego okresu „wyciszenia” dla każdej firmy, która kierowała swoją działalność do holenderskich klientów.
Kolejny wniosek, w którym zwrócono się do rządu o rozpatrzenie zakazu reklamy gier online, został przyjęty, a ostrzejszy wniosek dotyczący całkowitego zakazu reklamowania operatorów igamingowych został odrzucony.
Przyjęto również dwa kolejne wnioski. Pierwszy wniosek z ChristenUnie Senator Mirjam Bikker dotyczył upoważnienia rządu do przeprowadzenia oceny środków mających na celu ochronę nieletnich przed negatywnymi skutkami hazardu. Drugi, zaproponowany przez Postemę, sugerował, że rząd będzie musiał poinformować holenderskiego prawodawcę o kryteriach blokowania dostępu do stron internetowych przez dostawców usług internetowych.
Zatwierdzenie ustawy przez Senat kończy długi okres niepewności na rynku holenderskim. Ustawa o zdalnej grze została przyjęta przez Izbę Reprezentantów w 2016 r., ale przez dwa lata trwały nad nią prace w Senacie.
W tym czasie holenderski regulator gier, Kansspelautoriteit (KSA), starał się zintensyfikować wysiłki zmierzające do wyeliminowania nielicencjonowanej działalności na rynku. Jednak ankieta przeprowadzona na zlecenie operatora naziemnego Holland Casino w styczniu ujawniła, że liczba obywateli uprawiających hazard za pośrednictwem nielegalnych witryn wzrosła do około 1,8 miliona.
Dekker, który odegrał ważną rolę w kierowaniu prawodawstwem po jego wstrzymaniu w 2016 r., powiedział, że jest szczęśliwy, że udało się wprowadzić zapisy w ustawie, które zapewnią wysoki poziom ochrony konsumenta.
"Widzimy, że społeczeństwo coraz częściej korzysta z technologii, a ponad pół miliona Holendrów bierze obecnie udział w grach online" – powiedział – "To wiąże się z dużymi zagrożeniami, takimi jak uzależnienie od hazardu i oszustwa. Cieszę się, że możemy teraz zaoferować graczom bezpieczny system, w którym można grać online w odpowiedzialny sposób".
Zakres ustawy został przyjęty z zadowoleniem przez Europejskie Stowarzyszenie Gier i Zakładów (EGBA), które również pogratulowało Dekkerowi jego starań o uregulowanie rynku holenderskiego.
"Hazard online jest popularny w Holandii, a obecna sytuacja nie jest ani uzasadniona, ani dająca się obronić – ponieważ 1,8 miliona Holendrów gra w Internecie bez ochrony regulacyjnej zgodnie z holenderskim prawem" powiedział sekretarz generalny EGBA, Maarten Haijer. "Nasze przesłanie jest proste: w interesie wszystkich jest posiadanie dobrze uregulowanego rynku, który chroni graczy."
Haijer ostrzegł jednak, że Holandia będzie musiała zapewnić równowagę między zapewnieniem wysokiego poziomu ochrony konsumenta a oferowaniem opłacalnego ekonomicznie systemu podatkowego, jeśli rynek regulowany ma odnieść sukces.
"Z niecierpliwością czekamy na współpracę z holenderską Komisją ds. Hazardu, De Kansspelautoriteit, w celu zapewnienia skutecznego wdrożenia nowych zasad w sposób terminowy i przyjazny dla konsumenta" – dodał Haijer.