Informacje rządu
Minister Michał Boni przedstawił w Sejmie informację rządu na temat prac nad projektem zmian w ustawie o grach i zakładach wzajemnych.
Minister Michał Boni przedstawił w Sejmie informację rządu na temat prac nad projektem zmian w ustawie o grach i zakładach wzajemnych. Minister oświadczył, że miarą odpowiedzialności rządu będzie ustalenie, czy w trakcie prac nad ustawą istniał grunt do naruszenia standardów.
Michał Boni powiedział, że projekt nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych został w marcu 2008 roku skierowany poza kolejnością do konsultacji międzyresortowych. Celem nowelizacji było uzyskanie dodatkowych środków na organizację piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Minister podkreślił, że projekt nowelizacji nie trafił do Sejmu. 25 kwietnia 2008 roku ministerstwo finansów uznało, że wprowadzanie dopłat od gier hazardowych, przeznaczonych na finansowanie Euro 2012, byłoby niecelowe. Minister sportu wnioskował jednak o rozszerzenie listy gier hazardowych, objętych dopłatami. Ministerstwo finansów zgodziło się z tym stranowiskiem i w czerwcu przygotowało do nowelizacji przepisy, rozszerzające zakres dopłat. Przedstawiciele różnych resortów złożyli zastrzeżenia do tych przepisów, a w lipcu swoje negatywne stanowisko przedstawił wiceprezes związku pracodawców branży gier losowych, Jan Kosek. W udzielonej mu odpowiedzi poinformowano, że o wprowadzenie dopłat wnioskował minister sportu. Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld uznał z kolei, że wprowadzenie 10-procentowych dopłat mogłoby pogorszyć warunki działalności branży. 14 sierpnia przekazano Komitetowi nowy projekt nowelizacji. 28 sierpnia wiceminister Szejnfeld zgłosił do niej uwagi, dotyczące obniżenia proponowanych dopłat. Swoje uwagi zgłaszały też legalne firmy lobbystyczne i organizacje pracodawców z branży gier losowych. Były one przeciwne dopłatom i zostały poinformowane, że stanowisko rządu jest odmienne. We wrześniu 2008 roku Komitet Stały Rady Ministrów odrzucił stanowisko ministerstwa gospodarki, a w październiku przygotowano nowy tekst nowelizacji. Prace nad nim trwały do wiosny 2009 roku.
27 kwietnia 2009 roku tekst ten trafił do Komitetu Stałego Rady Ministrów. 11 maja wiceminister Szejnfeld zgłosił 18 uwag, w których kwestionował między innymi rozszerzenie zakresu dopłat do gier hazardowych. W tym dniu Komitet Stały nie rozpatrzył projektu w całości ze względu na sprzeciw ministerstwa finansów, podnoszącego konieczność dodatkowych konsultacji. 30 czerwca minister sportu zwrócił się do ministerstwa finansów o wyłączenie z projektu wprowadzenia dopłat do gier losowych uzasadniając to tym, że resort rezygnuje z drugiego etapu budowy Narodowego Centrum Sportu. Autorem pisma, podpisanego przez ministra Mirosława Drzewieckiego, był sekretarz stanu Rafał Wosik. 19 sierpnia Drzewiecki i Wosik uznali, że intencja szefa resortu została wypaczona i do nowelizacji ustawy hazardowej powinny wrócić dopłaty. 2 września wysłali do ministerstwa finansów pismo z takim wnioskiem.
30 lipca premier Donald Tusk i przedstawiciele resortu finansów postanowili przygotować nową ustawę o grach losowych. Miałaby ona przede wszystkim chronić nieletnich przed negatywnymi skutkami hazardu i zwiększyć dochody budżetu. Rząd przygotował już założenia do tej ustawy, które trafią teraz do uzgodnień międzyresortowych.
Na zakończenie swego wystąpienia minister Boni wezwał do dogłębengo wyjaśnienia spraw, związanych z pracami nad ustawą, co w intencji rządu ma się przyczynić do odbudowy zaufania do instytucji państwa.