02.12.2019 20:00

Internetowi bukmacherzy przynoszą coraz więcej pieniędzy do budżetu państwa

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował raport, z którego jasno wynika, że na przestrzeni ostatnich lat znacznie zwiększyły się dochody z opodatkowania zakładów wzajemnych zawieranych przez internet. Mimo wszystko nie wpłynęło to jednak na wzrost podatku od gier hazardowych w całkowitych dochodach budżetu państwa.  Jak wyliczył Polski Instytut Ekonomiczny na pstrzeni dwóch lat dochody z opodatkowania zakładów […]

Internetowi bukmacherzy przynoszą coraz więcej pieniędzy do budżetu państwa

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował raport, z którego jasno wynika, że na przestrzeni ostatnich lat znacznie zwiększyły się dochody z opodatkowania zakładów wzajemnych zawieranych przez internet. Mimo wszystko nie wpłynęło to jednak na wzrost podatku od gier hazardowych w całkowitych dochodach budżetu państwa. 

Jak wyliczył Polski Instytut Ekonomiczny na pstrzeni dwóch lat dochody z opodatkowania zakładów wzajemnych wzrosły ponad pięć razy.

2016 rok – 88 milionów złotych

2018 rok – 465 milionów złotych

Dochody z podatku od gier mają niewielki udział w dochodach budżetu państwa. W 2018 r. wpływy z tego podatku wyniosły 1,9 mld zł. To o prawie 60 proc. więcej niż w 2014 r. Udział dochodów z podatku od gier w całkowitych dochodach budżetu państwa nie zmienia się jednak znacząco w czasie – w 2018 r. wyniósł zaledwie 0,5 proc. i był podobnych jak w poprzednich latach – możemy przeczytać w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Oczywiście największa część dochodów z podatków od gier pochodzi z opodatkowania od popularnych gier liczbowych, które objęte są monopolem przez państwową firmę, Totalizator Sportowy. Z tego podatku do budżetu państwa trafia 37% wpływów od wszelkiej działalności hazardowej. Drugiej miejsce zajmują zakłady wzajemne (32%) z czego aż 3/4 podchodzi z zakładów zawieranych przez internet. Jak łatwo się domyślić 1/4 to podatek od kuponów zawieranych w punktach stacjonarnych. Na dalszych miejscach są dochody z opodatkowania gier w kasynach (20%), pozostałe gry wnoszą do budżetu ponad 10% z całości.

W raporcie PIE możemy również przeczytać, że rynek gier hazardowych w Polsce cały czas rozkwita. Pada przykład, że na początku lat 90. w Polsce działało jedynie 16 legalnych kasyn, a teraz jest już ich 51. Warto dodać, że zwiększyła się również liczba kolektur Totalizatora Sportowego, czy bukmacherów.

Co najważniejsze trend wzrostowy ma się nie zatrzymać w najbliższych latach. Jak wynika z omawianego raportu w kolejnych latach czekają nas ponowne wzrosty: – Według szacunków Ministerstwa Finansów, dzięki nowym zasadom urządzania gier hazardowych, dodatkowe wpływy do budżetu państwa wyniosą 15 mld zł w najbliższych 10 latach.

Udostępnij
Bartosz Burzyński

Bartosz Burzyński