Bukmacherka 15 kwietnia 2020

Jak daleko można posunąć się w biznesie? BESTBET24 wykorzystuje zdjęcia punktu zagranicznego bukmachera

autor: Maciej Akimow
Etyka w biznesie to bardzo ważny aspekt. Mówimy o tym nieprzypadkowo, ponieważ BESTBET24 wykorzystał bez zgody austriackiego bukmachera HPYBET zdjęcia jednego z wiedeńskich punktów.

Interplay jest jedynym medium, które stara się nagłaśniać i opisywać kulisy branży rozrywkowej w Polsce. Czasami tematy są niewygodne dla poszczególnych firm, ale za każdym razem stawiamy rzetelność dziennikarską i prawdę na pierwszym miejscu. Szczególnie w przypadku, gdy może dochodzić do przekroczenia granicy prawa.

Kilka słów o BESTBET

BESTBET24 to operator, który licencję retail otrzymał w styczniu 2019 roku. Pozwolenie z Ministerstwa Finansów na usługi online przyszły kilka miesięcy później, bo w maju tego samego roku. Na tamten moment nie wiedzieliśmy o nowym podmiocie jeszcze zbyt wiele. Struktury właścicielskie i powiązania poszczególnych spółek są dosyć skomplikowane o czym informowaliśmy Państwa już wcześniej. Na ten moment można powiedzieć, że 100 procent udziałów w spółce posiada firma TMT Investments.

Za wprowadzenie na rynek firmy BESTBET24 odpowiada Kamil Kliniewski (który jest również widoczny na jednym ze zdjęć). Wcześniej brał on udział w procesie przejęcia Totolotka przez grupę Gauselmanna.

Początkowy plan założycieli BESTBET24 zakładał oficjalny start działalności retail w okolicach kwietnia. Do startu miało być już wszystko przygotowane, a ajenci dostawali konkretne propozycje współpracy.

Kwestia związane z panującą pandemią, ale również i problemy z dostawcą na pewno wpłynęły na przełożenie terminu startu. Właściciele w nieoficjalnych rozmowach zakładali, że w przeciągu dwóch miesięcy do startu uda im się wybrać dostawcę do działań retail, ale także i zaimplementować system do wszystkich punktów stacjonarnych, co wydawało się już na tamten moment niemożliwymi do zrealizowania terminami. Jeszcze na początku roku przedstawiciele firmy BESTBET24 byli niemal pewni, że głównym dostawcą platformy będzie Playtech BGT.

Czy możemy mówić o naruszeniu wartości intelektualnej?

Na samym początku warto zaprezentować dla porównania dwa zdjęcia. Jedno to wnętrze austriackiego bukmachera HPYBET, którego punkt znajduje się przy ulicy Wiener strasse we Wiedniu.

Drugie zdjęcie pochodzi ze strony BESBET24 – bukmachera, który dostał licencję zarówno na usługi online i reatil.

Oba zdjęcia zrobione są z nieco innej perspektywy, ale można łatwo wywnioskować, że to ten sam punkt. Na jednym z filarów, gdzie widoczny jest logotyp firmy HPYBET, został podmieniony graficznie na BESTBET24. Poprawki wizualne zostały również naniesione na niektóre terminale do zakładów. Terminal z lewej strony ma polskie napisy i ekran ma zbyt matową powierzchnię. Terminal najbardziej wysunięty z lewej strony napisy ma już w języku niemieckim.

Zmianie uległy również plakaty na witrynach.

Zostały zamienione na takie, które miałyby wyglądać, jak materiały reklamowe BESTBET24. Usunięto również logotypy znajdujące się na siedzeniach przy stolikach.

Zdjęcie zostało zmienione w programach graficznych bardzo profesjonalnie, ale widać pewną niezgodność m.in. jeśli chodzi o krawędzie i naniesione logo na jednym z filarów.

Błękitne linie wyznaczają linie nałożonego logo. Linie czerwone to takie, które zostały wyznaczone przez ułożenie progu filaru. Jak widać, linie się nie pokrywają.

Przed publikacją tego materiału wysyłaliśmy pytania do trzech różnych podmiotów – BESTBET24, HPYBET oraz do Playtech. O odniesienie się do sprawy poprosiliśmy również dostawcę izraelskiego pochodzenia, ponieważ Playtech BGT zaopatruje w infrastrukturę firmę HPYBET – w terminale do gry, system retailowy oraz platformę online. Siedziba Playtech BGT również znajduje się we Wiedniu i na prezentacji, na której zostały zrobione zdjęcia, które wykorzystał BESTBET24, mogli być również obecni przedstawiciele Playtecha.

Playtech według początkowych zapowiedzi właścicieli BESTBET24 miał być również ich dostawcą – jak się później okazało, żadnej współpracy nie ma, o czym poinformowali nas przedstawiciele Playtech.

Jakie jest stanowisko BESTBET24?

Do przedstawiciela BESTBET24 wysłaliśmy kilka pytań dotyczących sytuacji firmy i jej planów. Chcieliśmy się również dowiedzieć, czy firma ma zgodę od HPYBET na wykorzystywanie i modyfikację zdjęć na swoje potrzeby.

Przedstawiciel firmy BESTBET24 stwierdził, że pomiędzy firmami jest podpisany „skomplikowany list o poufności” i żadnych informacji nie można udzielać. Sprawdziliśmy to. Zapytaliśmy operatora z Austrii, czy są jakiekolwiek relacje biznesowe z firmą BESTBET24 i czy firma ma zgodę na wykorzystywanie zdjęć z lokalu do swoich celów.

HPYBET nic nie wie o całej sprawie

W odpowiedzi na nasze pytania usłyszeliśmy, że pomiędzy HPYBET a BESTBET24 nie ma żadnego porozumienia czy umowy o współpracę. Przedstawiciele firmy HPYBET zapewnili nas, że zdjęcia zostały wykonane i użyte bez ich wiedzy, co ich zdaniem narusza wartości intelektualne firmy HPYBET.

Komentarz Interplay

Cały projekt i koncepcja BESTBET24 wygląda tak, jakby próbowano przyszykować markę pod późniejszą sprzedaż. Zaczęto od stworzenia gotowej struktury retailowej poprzez zbudowanie bazy 60-80 ajentów, którzy będą gotowi otworzyć punkty choćby za moment.

Firma TMT Investments, która posiada akcje spółki BESTBET24 zajmuje się doradztwem inwestycyjnym. Kamil Kliniewski jeszcze rok temu z powodzeniem sprzedał niemieckiemu gigantowi branżowemu markę Totolotka, która przez lata jest nierentowną spółką. Posiada generujące straty punkty, które w dużej mierze nadawały się tylko do zamknięcia, a struktura wewnątrz firmy również potrzebowała przebudowy. Mimo wszystko, udało się dokonać całej transakcji z powodzeniem. Dlaczego zatem, po raz kolejny nie można wykorzystać swojego biznesowego doświadczenia i spróbować sprzedać zagranicznemu inwestorowi nowego podmiotu, który miałyby gotowość do uruchomienia kilkudziesięciu punktów w całym kraju?

Wspomniane w artykule praktyki negatywnie rzutują na postrzeganie całej branży i powinny być jak najszybciej napiętnowane.