Ogolna 21 lipca 2022

Jak nowy premier Wielkiej Brytanii może wpłynąć na branżę rozrywkową?

Wielki krokami zbliżamy się do poznania nowego premiera Wielkiej Brytanii. W grze o stanowisko są Rishi Sunak oraz Liz Truss. Jaki wpływ może mieć zmiana premiera w kontekście hazardu na Wyspach? Sprawę przybliża ekspert zajmujący się branżą rozrywkową w Wielkiej Brytanii - Jon Bryan.

Wielkie zmiany w Wielkiej Brytanii

Wybór nowego premiera w Wielkiej Brytanii wkracza w decydującą fazę. W grze pozostali bowiem: były minister skarbu – Rishi Sunak oraz szefowa MSZ – Liz Truss. Wpływ nowego przywódcy rządu na branżę hazardową analizuje ekspert, Jon Bryan. Cały czas działają bowiem środowiska antyhazardowe w Wielkiej Brytanii, które próbują wywierać presje na wprowadzenie większych ograniczeń.

Na Wyspach widać spore niezadowolenie z powodu opóźnień tzw. Gambling Review. Matt Zarb-Cousin bezpośrednio zwrócił się w mediach społecznościowych do Michaela Dughera z Betting and Gaming Council (BGC) w następujących słowach: – Wykonałeś dobrą robotę, próbując opóźnić Białą Księgę, aby Twoi członkowie mogli przez jakiś czas zarobić na status quo. Brawo.

BGC zostało również zaatakowane przez organizację Justice 4 Punters, która obwinia Betting & Gaming Council za opóźnienie publikacji Białej Księgi.

Potencjalne scenariusze

Jaki wpływ na branżę hazardową może mieć przyszły premier? Poprzedni minister hazardu – Chris Philp, który w dużym stopniu odpowiadał za opóźnienia publikacji Białej Księgi, popiera Liz Truss. Dla osób z zewnątrz, poparcie Philpa dla Liz Truss może być zatem wskazówką, jakie kroki podejmie szefowa MSZ w kontekście Białej Księgi, jeśli zostanie premierem. Powszechnie mówi się, że Liz Truss głosowała przeciwko zaostrzonym ograniczeniom hazardowym i jest kandydatką, która kocha wolność i często używa tego słowa.

Z drugiej strony jest Rishi Sunak, były minister skarbu. Jak podkreślał Gambling Insider, Sunak wyraził w tym roku obawy dotyczące tego, dokąd może zmierzać Gambling Review. Ponadto w zeszłym roku zadawał także pytania dotyczące kontroli przystępności cenowej. W jego okręgu wyborczym znajduje się tor wyścigowy Catterick. Jednym z wątków w Gambling Review było to, czy niektóre sporty, takie jak wyścigi konne, zostaną zwolnione ze szkodliwych środków w przyszłej Białej Księdze.

Uważa się, że były przywódca Partii Konserwatywnej i wieloletni działacz antyhazardowy – Sir Iain Duncan-Smith MP pobiera Liz Truss, gdyż sugeruje, że jest skłonna do zrealizowania zmian w sprawie hazardu. Ekspert, Jon Bryan ma nadzieję, że niezależnie kto wygra, nie będzie popełniać błędów wcześniejszego rządu.

Dodaj komentarz