Jaszczurki Rekonozębne
Jaszczurki Rekonozębne. Szkielet jednej z nich (prawie kompletny i doskonale zachowany) odkryli w Cuenca w Hiszpanii tamtejsi paleontolodzy. Mierzyły około 6 m, hasały po Europie 127-121 mln lat temu. Nadano im wdzięczną nazwę Concavenator corcovatus.
Spróbujcie to szybko wymówić: karcharodontozaury. Język można połamać. To nazwa rodziny wielkich teropodów, do której należy słynny tyranozaur. W tłumaczeniu z łaciny brzmi to dużo lepiej – jaszczurki rekonozębne.
Szkielet jednej z nich (prawie kompletny i doskonale zachowany) odkryli w Cuenca w Hiszpanii tamtejsi paleontolodzy. Jest pierwszym okazem znalezionym w Europie – informuje dziś „Nature”.
Mierzył około 6 m, hasał po Europie 127-121 mln lat temu. Nadano mu wdzięczną nazwę Concavenator corcovatus. Wygląda nieco dziwacznie – dwa wyrostki kolczyste kręgów jego kręgosłupa są bardzo wydłużone i tworzą rodzaj garbu, a na łokciach jest dużo małych guzków. Uczeni sadzą, że z nich wyrastały pióra, jak u ptaków. Zatem Concavenator był miejscami upierzony.